Միխայիլ Գալուստյանն ընդգրկվել է ԵՄ պատժամիջոցների ցանկում
![]() 2379 Երկուշաբթի, 24 փետրվարի, 2025 թ., 15:38 ԵՄ արտաքին գործերի խորհուրդը երկուշաբթի ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ տնտեսական և անհատական սահմանափակող միջոցների հաջորդ՝ 16-րդ փաթեթը, հաղորդում է խորհրդի մամուլի ծառայությունը։ «Պատժամիջոցների այս նոր փուլն ուղղված է ոչ միայն Ռուսաստանի ստվերային նավատորմի, այլ նաև նրանց դեմ, ովքեր աջակցում են նավթատարների շահագործմանը, ինչպես նաև մեր պատժամիջոցները շրջանցելու համար օգտագործվող բանկերի և քարոզչական միջոցների դեմ», - ասել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Քայա Կալլասը: Հաղորդվում է, որ պատժամիջոցների ցուցակները համաձայնեցվել են 48 անձանց և 35 կազմակերպությունների համար, որոնք «պատասխանատու են Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը, ինքնիշխանությանը և անկախությանը սպառնացող գործողությունների համար»։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ԵՄ-ն պատժամիջոցների ցանկում ընդգրկվել է նաև Ռուսաստանում բնակվող կատակերգու, դերասան Միխայիլ Գալուստյանը, ինչպես նաև ռուսաստանցի միլիարդատեր Ալբերտ Ավդոլյանը։ |