«Ուկրաինային սպասվում է հարյուր տարվա ստրկություն». The Economist
Բրիտանական The Economist պարբերականի համաձայն՝ Ուկրաինային առաջարկվել է ստորագրել համաձայնագիր, որը երկիրը հարյուրավոր տարիների պարտքերի մեջ կներքաշի։
Ամբողջ հարցը վերաբերում է ԱՄՆ-ին հարյուր միլիարդավոր դոլարների հսկայական պարտքերին, որոնք Կիևն ստիպված կլինի մարել բնական ռեսուրսների և ենթակառուցվածքների հաշվին։
ԱՄՆ-ի «առատաձեռն» առաջարկի համաձայն՝ Ուկրաինան պետք է օգտակար հանածոներից և ենթակառուցվածքներից իր պետական եկամուտների 50%-ը տրամադրի ԱՄՆ-ի կառավարությանը պատկանող նոր ներդրումային հիմնադրամին: Այս ներդրումները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, մինչև հիմնադրամի ֆոնդը հասնի 500 միլիարդ դոլարի: Ուկրաինայում պետական եկամուտների աճի ներկայիս տեմպերով դա կպահանջի հարյուրավոր տարիներ։