Թուրքիան Թրամփին կոչ է արել դուրս բերել ամերիկյան զորքերը Սիրիայից
Սիրիայում ԱՄՆ-ի զինված ուժերի շարունակական ներկայությունը ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի համար առաջնահերթություն չէ, հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը։
«Մենք տեսնում ենք, որ Սիրիայում ամերիկյան զորքերի շարունակական ներկայությունը ԱՄՆ-ի նախագահի առաջնահերթությունների թվում չէ։ Նրանց ներկայությունն այնտեղ գին ունի։ Ամերիկյան հասարակությունն սկսել է կասկածի տակ դնել Սիրիայում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայությունը պահպանելու իմաստը: Բացի այդ, նախկինում Սիրիայում կային գործոններ, ինչպիսիք են Իրանը, Ռուսաստանը և Ասադի ռեժիմը, սակայն այժմ իրավիճակը փոխվել է։ Նախագահ Թրամփն այժմ պետք է համոզվի ամերիկյան զորքերի շարունակական ներկայության անհրաժեշտության մեջ: Եթե Ամերիկան դուրս բերի իր զորքերը, դա նրանց վրա ավելի քիչ կարժենա»,- Ֆիդանի խոսքը մեջբերում է TRT-ն։
Անդրադառնալով սիրիական տարածքում Իսրայելի ներկայության հարցին՝ ԱԳՆ-ի ղեկավարը հիշեցրել է, որ «Իսրայելը գրեթե 50 տարի է, ինչ օկուպացնում է հարավային Սիրիան»։
«Այսօր նա փորձում է ընդլայնել օկուպացիոն գոտին, փորձեր են արվում այն հայտարարել զենքից զերծ գոտի՝ որպես հիմնավորում նշելով եզդիների և դրուզների խնդիրը։ Կարևոր է, որ իսրայելական այս էքսպանսիոնիզմը մերժվի բոլոր հարթակներում»,- մանրամասնել է նախարարը։
Թուրքիայի արտգործնախարարը նաև նշել է, որ Սիրիայի կառավարությունը միջազգային հանրության հետ միասին որոշում կկայացնի Սիրիայի տարածքից իսրայելական զորքերի հետագա դուրսբերման վերաբերյալ։
1610:22
«Էս ընտրությունները բ**իտղությամբ գերազանցել են բոլոր ընտրությունները». Վարդան Ղուկասյան (տեսանյութ)