«Մեր ձայնը լսելի կդարձնենք»․ արցախցի մայրիկները լվացք էին փռել կառավարական ամառանոցի դիմաց
Կիրակի, 30 մարտի, 2025 թ., 15:30
Ինչպես հայտնել էինք՝ Երևանում կառավարական ամառանոցների մոտ արցախցի կանայք և երեխաները բողոքի ակցիա են իրականացրել։ Նրանք դեմ են ապրիլի 1-ից բռնի տեղահանվածներին տրվող 40+10 աջակցության ծրգիրը կրճատելուն: Պաստառների վրա գրված էին «Բնակարանային ծրագիրը ձախողվեց, արցախցիները մնացին փողոցում» և այլն։ Նրանք լվացք էին փռել կառավարական ամառանոցի դիմաց՝ պահանջելով լուծումներ տալ իրենց հիմնախնդիրներին։
Ակցիայի շրջանակներում կանայք լվացք փռեցին կառավարական ամառանոցի դիմաց։ Ակցիայի կազմակերպիչներից Մարիամ Աբրահամյանի մեկնաբանությամբ՝ միջոցառման նպատակն է ցույց տալ, թե ինչ վիճակում են հայտնվելու Արցախից բռնի տեղահանված տասնյակ հազարավոր ընտանիքները ՀՀ կառավարության բնակվարձի 40+10 հազար դրամ աջակցության ծրագրի դադարեցման հետևանքով՝ հայտնվելով փողոցում։
«Խաղաղ ակցիաների միջոցով մեր ձայնը լսելի կդարձնենք։ Մեր ձայնը պետք է լսելի լինի և ողջամիտ ժամկետներում հստակ լուծում ստանա: Սա ոչ այլ ինչ է, քան հարկադիր արտագաղթի ծրագիր»,- նշել է կազմակերպիչներից Լիլիթ Պետրոսյանը։
Երգչուհի Լիլիթ Բլեյանը ևս մասնակցում էր ակցիային։ Նրա խոսքով ակցիան խորհրդանշական է, քանի որ կառավարական ամառանոցները պետք է վերածվեն վերականգնողական կենտրոնների․ «Իրենք ոչ միայն մնացել են իշխանության ղեկին, այլև շարունակում են ապրել այնպիսի մի աշխարհիկ թեթևությամբ, կարծես թե այս դժբախտությունների հեղինակն իրենք չեն»,- ասաց Բլեյանը՝ նշելով, որ նման ակցիաներ պետք է ավելի վաղ իրականացվեին։