ԱՄՆ-ն ու Չինաստանը փոխադարձաբար նվազեցնում են մաքսատուրքերը
Վաշինգթոնը չինական ապրանքների մեծ մասի վրա մաքսատուրքերը կնվազեցնի մինչև 30%, հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։ Պեկինն ամերիկյան ապրանքների մաքսատուրքերը կնվազեցնի մինչև 10%։
Սպիտակ տան հայտարարության մեջ ասվում է, որ փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն մայիսի 14-ից։
Հիշեցնենք՝ ներկայումս ԱՄՆ-ի կողմից չինական ապրանքների վրա սահմանված մաքսատուրքերը կազմում են 145%, մինչդեռ Չինաստանի կողմից ամերիկյան ապրանքների վրա սահմանված մաքսատուրքերը կազմում են 125%։
Բեսենթը պարզաբանել է, որ հայտարարված փոփոխությունները չեն վերաբերում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից Վաշինգթոնի բոլոր առևտրային գործընկերների նկատմամբ սահմանված ոլորտային տուրքերին։
«Միացյալ Նահանգները և Չինաստանը կստեղծեն մեխանիզմ՝ տնտեսական և առևտրային հարցերի շուրջ բանակցությունները շարունակելու համար»,- ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ։