«ԱՄՆ-ի և աշխարհի լռությունը միայն խրախուսում է Պուտինին»․ Զելենսկի
«Այսօր փրկարարները աշխատել են Ուկրաինայի ավելի քան 30 քաղաքներում և գյուղերում՝ Ռուսաստանի զանգվածային հարվածից հետո։ Որտեղ անհրաժեշտ է, աշխատանքները շարունակվում են. մեր ծառայությունները տեղում են՝ օգնություն ցուցաբերելով և աջակցելով մարդկանց»,- իր թելեգրամյան ալիքում գրել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին՝ հայտնելով, որ այս գիշեր ռուսական կողմը արձակել է գրեթե 300 հարվածային անօդաչու թռչող սարք, որոնց մեծ մասը «շահիդներ» են եղել։ «Գրեթե 70 այլ տարբեր տեսակի հրթիռներ, այդ թվում՝ բալիստիկ։ Թիրախները եղել են Կիևը և շրջանը, Ժիտոմիրի, Խմելնիցկիի, Տերնոպոլի, Չեռնիգովի, Սումիի, Օդեսանի, Պոլտավայի, Դնեպրի, Նիկոլաևի, Խարկովի և Չերկասի շրջանները։ Միտումնավոր հարձակումներ սովորական քաղաքների վրա։ Սովորական բնակելի շենքերը քանդվեցին և վնասվեցին։ Կիևում վնասվել են համալսարանի պատմության ֆակուլտետի հանրակացարանները։ Կան հարվածներ ձեռնարկությունների վրա։ Դժբախտաբար, կան մահեր, այդ թվում՝ երեխաներ։ Իմ ցավակցությունները։
Ռուսաստանի յուրաքանչյուր նման ահաբեկչական հարված բավարար պատճառ է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների համար։ Ռուսաստանը ձգձգում է այս պատերազմը և շարունակում է ամեն օր սպանել։ Աշխարհը կարող է հանգստյան օրերի մեջ լինել, բայց պատերազմը շարունակվում է՝ անկախ հանգստյան օրերից և աշխատանքային օրերից։ Սա չի կարելի անտեսել։ Ամերիկայի լռությունը, աշխարհում մյուսների լռությունը միայն խրախուսում է Պուտինին։
Առանց Ռուսաստանի ղեկավարության վրա իսկապես ուժեղ ճնշման, այս դաժանությունը չի կարող դադարեցվել։ Պատժամիջոցները անպայման կօգնեն։ Հիմա վճռականությունը կարևոր է՝ Միացյալ Նահանգների, եվրոպական երկրների, աշխարհի բոլոր նրանց, ովքեր խաղաղություն են ցանկանում։ Աշխարհը գիտի Ռուսաստանի տնտեսության բոլոր թույլ կողմերը։ Պատերազմը հնարավոր է դադարեցնել, բայց միայն Ռուսաստանի վրա անհրաժեշտ ճնշման միջոցով։ Պուտինին պետք է ստիպել մտածել ոչ թե հրթիռների արձակման, այլ պատերազմի ավարտի մասին»,- գրել է նա։