ԵՄ-ն չեղարկել է Սիրիայի դեմ պատժամիջոցները
ԵՄ Խորհուրդն ընդունել է իրավական ակտեր, որոնք պաշտոնապես հաստատում են Սիրիայի դեմ տնտեսական պատժամիջոցները վերացնելու որոշումը: Ցանկից բացառվել է 24 կետ, այդ թվում՝ երկրի Կենտրոնական բանկի և նավթի ու բամբակի արդյունաբերությամբ զբաղվող ընկերությունների դեմ սահմանափակումները: Այս մասին հայտնել է Reuters-ը։
Մայիսի 20-ին ԵՄ արտաքին գործերի նախարար Կայա Կալլասը հայտարարել էր, որ ԵՄ երկրները համաձայնել են չեղարկել Սիրիայի դեմ տնտեսական պատժամիջոցները:
X սոցիալական ցանցում իր գրառման մեջ նա նշել էր, որ Եվրոպան ձգտում է Սիրիայի ժողովրդին օգնել՝ «կառուցելու նոր, ներառական և խաղաղ Սիրիա»: