Իրանը հայտարարել է, որ նախապես տարհանել է ԱՄՆ-ի կողմից ռմբակոծված բոլոր երեք միջուկային օբյեկտները
Իրանի պետական ​​ռադիոյի և հեռուստատեսության փոխտնօրեն Հասան Աբեդինիի հայտարարությունը, թե նախապես տարհանվել են ԱՄՆ-ի կողմից ռմբակոծված բոլոր երեք միջուկային օբյեկտները, մեջբերում է BBC-ի պարսկական ծառայությունը։
Ըստ Աբեդինիի՝ տարհանումն ավարտվել է «որոշ ժամանակ առաջ», հարստացված ուրանի պաշարները նախապես հեռացվել են միջուկային կենտրոններից, և ճառագայթման արտանետման վտանգ չկա, հայտնել է BBC-ի պարսկական ծառայության աղբյուրը։
Իրանական Ղոմ նահանգի իշխանությունները հաստատել են Ֆորդոյի օբյեկտի վրա ամերիկյան ինքնաթիռների հարձակումը։
Իր հերթին, Mehr News գործակալությունը հայտարարություն է տարածել, որում պնդել է, որ «այսուհետ տարածաշրջանի յուրաքանչյուր ամերիկացի քաղաքացի և փորձագետ կլինի օրինական թիրախ»։ Թեհրանում համապատասխան մեկնաբանություն արած պաշտոնյաների անունները չեն նշվում։
Հունիսի 22-ի գիշերը Թրամփը հայտարարել է ամերիկյան բանակի կողմից Իրանի երեք միջուկային օբյեկտների՝ Ֆորդոյի, Նաթանզի և Սպահանի դեմ իրականացված գործողության մասին։ Ամերիկացի առաջնորդը, մասնավորապես, մանրամասնել է, որ Ռազմաօդային ուժերը «լիքը ռումբեր» են նետել Ֆորդոյի միջուկային էլեկտրակայանի վրա։ Միևնույն ժամանակ, Սպիտակ տան ղեկավարը նշել է, որ գործողությունից հետո «խաղաղության ժամանակն է»։
Իր հերթին, CNN հեռուստաալիքը պնդում է, որ Թրամփը դեռևս չի պլանավորում լրացուցիչ հարվածներ հասցնել Իսլամական Հանրապետությանը և ակնկալում է վերսկսել բանակցությունները։
«Նյու Յորք Թայմս» թերթը, հղում անելով իրանցի պաշտոնյաներին, մանրամասնել է, որ հարձակումը տեղի է ունեցել Մոսկվայի ժամանակով մոտավորապես ժամը 2:00-ին։ «Ռոյթերս»-ը մանրամասնել է, որ ռազմաօդային ուժերը միջուկային օբյեկտներին հարվածելու համար օգտագործել են B-2 ռմբակոծիչներ, որոնք նախկինում Միսսուրիի «Ուայթմեն» ռազմաօդային բազայից վերաբաշխվել էին Հնդկական օվկիանոսում գտնվող ԱՄՆ ռազմածովային բազա։
Fox News հեռուստաալիքի հաղորդման համաձայն՝ Սպահանի և Նաթանզի օբյեկտները գնդակոծվել են «Թոմահավկ» թևավոր հրթիռներով։ Հարձակման ժամանակ օգտագործվել են նաև բունկերային կործանիչներ։
CBS-ը հայտնել է, որ ամերիկյան կողմը կապ է հաստատել Իրանի ներկայացուցիչների հետ՝ Իսլամական Հանրապետությանը տեղեկացնելու միջուկային օբյեկտներին հարվածելու իր ծրագրերի մասին և որ չի ձգտում փոխել երկրում կառավարությունը։
Հունիսի 21-ին Իրանը պատրաստակամություն է հայտնել քննարկել Իսրայելի հետ հնարավոր հրադադարը, սակայն Միացյալ Նահանգները իր պատասխանը համարել է անբավարար բանակցություններ սկսելու համար։ Վաշինգտոնը Թեհրանին առաջարկել է հրադադար կնքելու մի քանի տարբերակ, սակայն իրանական կողմի պատասխանը չի բավարարել ամերիկացիներին։