Օգոստոսի 1-ից ԵՄ-ից և Մեքսիկայից ԱՄՆ ներմուծվող ապրանքների վրա 30% մաքսատուրք կսահմանվի
Օգոստոսի 1-ից Եվրոմիությունից և Մեքսիկայից ԱՄՆ ներմուծվող ապրանքների վրա կգործի 30% մաքսատուրք, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«2025 թվականի օգոստոսի 1-ից մենք 30% մաքսատուրք կսահմանենք ԵՄ-ից Միացյալ Նահանգներ ներմուծվող ապրանքների վրա՝ ոլորտային մաքսատուրքերից զատ», - գրել է Սպիտակ տան ղեկավարը՝ Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին ուղղված նամակում, որը հրապարակել է Truth Social-ում։
Թրամփը նմանատիպ նամակ է ներկայացրել նաև Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումին։ Նրա խոսքով՝ հանրապետությունը բավարար միջոցներ չի ձեռնարկել Միացյալ Նահանգներում թմրանյութերի տարածումը և մաքսանենգությունը կանխելու համար։