2024 թվականին աշխարհում 630 հազար մարդ է մահացել ՁԻԱՀ-ից
Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում ՄԻԱՎ վարակի դեպքերի թիվը շարունակում է աճել: 2024-ին այն հասել է տարեկան մոտ 130 հազար դեպքի, ինչը 7 տոկոսով ավելին է 2010-ի համեմատ: Համաշխարհային հանրությունը պետք է ուժեղացնի ՄԻԱՎ-ի դեմ պայքարի միջոցները, ահազանգում են փորձագետները՝ հավելելով, որ 2024 թվականին աշխարհում 630 հազար մարդ է մահացել ՁԻԱՀ-ից:
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ը հայտնել էր, որ ՄԻԱՎ-ի կանխարգելման ծրագրերը ճգնաժամի մեջ են, և որ խոցելի խմբերի հետ աշխատող կազմակերպությունները ֆինանսավորման խնդիր ունեն։