Սպիտակ տունը հերքում է լուրը, թե ոչնչացվել է իրանական միայն մեկ միջուկային օբյեկտ
Սպիտակ տունը հերքել է NBC News-ի տեղեկությունն այն մասին, որ հունիսի 22-ին ԱՄՆ-ի կողմից իրականացված հարվածների արդյունքում ոչնչացվել է միայն մեկ իրանական ուրանի հարստացման օբյեկտ։
«Ինչպես ասել է նախագահ [Դոնալդ Թրամփը], և ինչպես հաստատել են փորձագետները, «Կեսգիշերային մուրճ» գործողությունը հանգեցրել է Իրանի միջուկային հնարավորությունների լիակատար ոչնչացմանը»,- Reuters-ը մեջբերում է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի տեղակալ Աննա Քելլիի խոսքերը։
NBC News-ը նախկինում հաղորդել էր, հղում անելով աղբյուրներին, որ հունիսին ԱՄՆ-ի կողմից հարվածված իրանական ուրանի հարստացման երեք օբյեկտներից միայն մեկն է գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվել։ Մյուս երկու օբյեկտները զգալիորեն ավելի քիչ վնաս են կրել և կարող են վերականգնվել այնպիսի մակարդակի, որը թույլ կտա վերսկսել հարստացման աշխատանքները հաջորդ մի քանի ամիսների ընթացքում, եթե Թեհրանը որոշի, հայտնել են աղբյուրները։
Ինչպես հունիսի 24-ին հաղորդել է CNN-ը, ամերիկյան հետախուզական համայնքը կարծում է, որ Իրանի վրա հարվածները չեն ոչնչացրել Թեհրանի միջուկային ծրագրի հիմնական բաղադրիչները։ ԱՄՆ-ի հետախուզության նախնական գնահատականի համաձայն, հարձակումը, ամենայն հավանականությամբ, Թեհրանի կողմից միջուկային ռումբի ձեռքբերումը միայն մի քանի ամսով հետաձգել է։ Այս եզրակացությունները պատրաստվել են ԱՄՆ-ի Պաշտպանության հետախուզական գործակալության կողմից։ Միևնույն ժամանակ, այն նշել է, որ նման եզրակացություններ է առաջ քաշում՝ դրանց ճշգրտության նկատմամբ ցածր վստահությամբ։