Մահացել է ԽՍՀՄ-ի թիմի միակ հայը` աշխարհի պատանեկան ֆուտբոլի չեմպիոն Ռոբերտ Խալայջյանը
ԽՍՀՄ երիտասարդական հավաքականի և Երևանի «Արարաթի» նախկին հարձակվող Ռոբերտ Խալայջյանը մահացել է 67 տարեկան հասակում, «Ведомости. Спорту» -ին հայտնել է նրա ընտանիքը:
Նա մահացել է ծանր հիվանդությունից հետո հոկտեմբերի 9-ին, Երևանում: Սակայն նրա մահվան մասին հրապարակայնորեն չի հայտարարվել:
Խաղային կարիերայի ընթացքում Խալայջյանը հարձակվող է խաղացել հայկական «Արարատ» (Երևան), «Կոտայք» (Աբովյան), «Սպարտակ» (Հոկտեմբերյան, այժմ՝ Արմավիր) և «Լոռի» (Վանաձոր) թիմերում: Նա իր նորամուտը «Արարատի» կազմում նշել է 17 տարեկանում: Թիմի հետ իր առաջին մրցաշրջանում նա խփել է չորս գոլ՝ երկուական՝ գարնանային և աշնանային առաջնություններում:
Հարձակվողը ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում դարձել է 1977 թվականի աշխարհի պատանեկան չեմպիոն: Մրցաշարի վճռորոշ խաղում խորհրդային ֆուտբոլիստները հաղթել են Մեքսիկային (ընդհանուր ժամանակում՝ 2-2, 11 մետրանոց հարվածաշարում՝ 9-8): Խալայջյանը մասնակցել է Թունիսում կայացած առաջնության հինգ խաղերից երկուսին: Այդ թիմում ընդգրկված էին այնպիսի խաղացողներ, ինչպիսիք են Վլադիմիր Բեսոնովը, Վալերի Պետրակովը, Վագիզ Խիդիյատուլինը, Անդրեյ Բալը և ուրիշներ: Պետրակովը Spot-Express-ին տված հարցազրույցում խոստովանել է, որ Խալայջյանը արժանի էր ավելի լավ կարիերայի։