Ծիծաղը օգտակար է սրտի համար․ Medical Xpress
Կանոնավոր ծիծաղը կարող է սրտին և արյունատար անոթներին բերել այնպիսի օգուտ, որը համեմատելի է չափավոր ֆիզիկական ծանրաբեռնվածության ազդեցության հետ։ Այս մասին հայտարարել է Փենսիլվանիայի համալսարանի պրոֆեսոր, սրտաբան Մայքլ Միլլերը։ Մասնագետի խոսքերը մեջբերում է Medical Xpress-ը։
Նրա խոսքով՝ ծիծաղը պետք է դիտարկել որպես առողջ ապրելակերպի լիարժեք բաղադրիչ՝ շաբաթը երեքից հինգ անգամ մարզվելու խորհուրդների հետ մեկտեղ։ Ծիծաղի ֆիզիոլոգիական ազդեցությունը կապված է էնդորֆինների արտազատման հետ։
«Այս հորմոնները խթանում են ազոտի օքսիդի արտադրությունը՝ մի մոլեկուլ, որը լայնացնում է արյունատար անոթները և բարելավում արյան շրջանառությունը։ Արդյունքում նվազում է արյան ճնշումը, նվազում է բորբոքումը և իջնում է «վատ» խոլեստերինի մակարդակը, ինչը միասին նվազեցնում է սրտամկանի ինֆարկտի ռիսկը», - պարզաբանել է Միլլերը։
Ծիծաղի ազդեցությունը առողջության վրա ուսումնասիրում է առանձին գիտական ուղղություն՝ գելոտոլոգիան, որը ակտիվորեն զարգանում է 20-րդ դարի կեսերից։ Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ ծիծաղը դրական ազդեցություն ունի ոչ միայն սրտանոթային համակարգի, այլև իմունային համակարգի վրա՝ ավելացնելով արյան մեջ պաշտպանական բջիջների քանակը։
Ավելին, ինչպես նշում է սրտաբանը, նույնիսկ միտումնավոր, «արհեստական» ծիծաղը դրական ազդեցություն ունի։ Այն առաջացնում է նույն շնչառական և մկանային ռեակցիաները, ինչ ինքնաբուխ ծիծաղը, և, հետևաբար, կարող է ունենալ նմանատիպ ֆիզիոլոգիական ազդեցություն։