Կատարը մտադիր է անցկացնել կանանց աշխարհի առաջին ակումբային առաջնությունը
Ըստ The Guardian-ի՝ Կատարը կարող է հյուրընկալել կանանց աշխարհի առաջին ակումբային առաջնությունը 2028 թվականի հունվարին։
Կանանց ակումբային աշխարհի առաջնությունը կանցկացվի չորս տարին մեկ։ Սկզբնապես այն նախատեսված էր 2026 թվականին, սակայն ամսաթիվը հետաձգվել է։ Ձևաչափը ներառում է 19 թիմ, առնվազն 5-ը՝ Եվրոպայից, 2-ականը՝ Ասիայից, Աֆրիկայից, Հարավային Ամերիկայից և Հյուսիսային Ամերիկայից՝ բոլոր կոնֆեդերացիաների միջոցով հասանելի երեք որակավորման տեղերով։ Մրցաշարի կազմակերպման մարտահրավերն այն է, որ ազգային առաջնությունների, այդ թվում՝ առաջատար եվրոպական լիգաների ժամանակացույցը պետք է վերանայվի։ Մրցաշարը Կատարում հյուրընկալելու հիմնական առավելությունը նրա ենթակառուցվածքներն են, այդ թվում՝ 2022 թվականի աշխարհի առաջնության համար կառուցված ժամանակակից մարզադաշտերը։ Երկիրը նաև տաք ձմեռներ ունի, և իշխանությունները կապեր ունեն ՖԻՖԱ-ի հետ։
Սաուդյան Արաբիան կարող էր լինել այլընտրանքային հյուրընկալող, բայց այն նախատեսում է հյուրընկալել Իսպանիայի Սուպերգավաթը 2028 թվականի հունվարին։ ՖԻՖԱ-ն սահմանել է ամսաթվերը, բայց դեռևս չի բացահայտել մասնակիցների ընտրության մանրամասն կանոնակարգերը կամ մրցաշարի հյուրընկալող երկրի ընտրության ընթացակարգը։
Կատարի կանանց ազգային հավաքականը, որը ձևավորվել է 2009 թվականին, 12 տարի պաշտոնական խաղ չի անցկացրել և ներկայում չունի ՖԻՖԱ-ի վարկանիշային աղյուսակ։