50-ամյա տղամարդու որովայնից հեռացրել են ավելի քան 60 կգ քաշով ուռուցք
Սվերդլովսկի տարածաշրջանային ուռուցքաբանական կենտրոնի մասնագետները 50-ամյա տղամարդու որովայնից հեռացրել են ավելի քան 60 կգ քաշով ուռուցք։ Վիրահատությունը տևել է գրեթե ութ ժամ:
Տղամարդու խոսքով՝ իր որովայնը սկսել է աճել 33 տարեկանից և ոչ մի կերպ չի անհանգստացրել նրան մինչև 50 տարեկանը լրանալը։
Լիպոսարկոման զարգանում է ճարպային հյուսվածքից և գտնվում է օրգաններից դուրս, ինչը դժվարացնում է ախտորոշումը. վաղ փուլերում այն լավ քողարկված է։ Այս ուռուցքները վտանգավոր են, քանի որ սկսում են արագ աճել որոշակի քաշի հասնելուց հետո։ Կենտրոնում առաջին այցելության ժամանակ տղամարդը կշռում էր մոտ 150 կգ, իսկ մեկ ամիս անց՝ 180 կգ։ Չափերի պատճառով ուռուցքը ճնշում էր ստորին սիներակի վրա և տեղաշարժում մի քանի օրգաններ։