NASA-ի «Արտեմիս II» լուսնային առաքելության տիեզերանավը բերվել է մեկնարկային հրապարակ
«Արտեմիս II» մարդատար առաքելության համար նախատեսված «Օրիոն» տիեզերանավը տեղափոխող տիեզերական մեկնարկային համակարգը (SLS) հասցվել է Ֆլորիդայի Քենեդիի տիեզերական կենտրոնի մեկնարկային հրապարակ։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի Ազգային օդագնացության և տիեզերական տարածության վարչությունը (NASA):
NASA-ն պարզաբանել է, որ մասնագետները հրթիռը և տիեզերանավը հանել են տիեզերանավի հավաքման շենքից և համալիրը տեղափոխել մեկնարկային հրապարակ։
Ինչպես նախկինում հայտարարել էր գործակալությունը, «Արտեմիս II» առաքելության մեկնարկի պատուհանը բացվում է փետրվարի 6-ին։ NASA-ն դեռևս չի հայտարարել մեկնարկի կոնկրետ ամսաթիվ։ NASA-ի ադմինիստրատոր Ջարեդ Այզեքմանը հունվարի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ մեկնարկից առաջ պետք է իրականացվեն ստուգումների ամբողջական շարք։ Նա նշել է, որ անձնակազմը և տեխնիկական թիմերը պատրաստ են իրականացնել առաքելությունը։
«Արտեմիս» ծրագիրը NASA-ն ներկայացրել է 2019 թվականի գարնանը և բաղկացած է երեք փուլից։ Առաջին փուլը ներառում էր «Օրիոն» տիեզերանավի անօդաչու թռիչքը Լուսնի շուրջ և դրա վերադարձը Երկիր։ «Արտեմիս I» առաքելությունը տևել է 2022 թվականի նոյեմբերի 16-ից մինչև դեկտեմբերի 11-ը։
Երկրորդ փուլը ներառում է չորս տիեզերագնացներից բաղկացած անձնակազմի հետ լուսնի վրայով թռիչք։ Երրորդ փուլում ՆԱՍԱ-ն նախատեսում է տիեզերագնացներ վայրէջք կատարել Լուսնի մակերեսին։