Airbus-ը պլանավորում է մարդանման ռոբոտներ ներմուծել ավիացիոն արդյունաբերության մեջ
Եվրոպական ավիատիեզերական հսկա Airbus-ը քայլ է կատարել դեպի ապագայի ավտոմատացում չինական ռոբոտաշինության մշակող UBTech Robotics ընկերության հետ պայմանագիր կնքելով: Պայմանագրի նպատակն է իր արտադրական գծերում մարդակերպ ռոբոտների մատակարարումն և փորձարկումը: Այս լուրն արդեն զգալի տեղաշարժ է առաջացրել համաշխարհային շուկաներում. UBTech-ի բաժնետոմսերը կտրուկ աճել են Airbus-ի պատվերի հայտարարությունից հետո՝ ազդարարելով մարդակերպ ռոբոտների տեխնոլոգիայի նկատմամբ իրական աշխարհի արտադրական միջավայրերում աճող վստահության մասին։
Այս ռոբոտները Walker S2-ներ են՝ մոտավորապես 1.76 մետր բարձրությամբ մարդակերպ մեքենաներ, որոնք հագեցած են բազմաֆունկցիոնալ մանիպուլյատորներով, համակարգչային տեսողական համակարգով և արհեստական ​​բանականությամբ, ինչը թույլ է տալիս նրանց կողմնորոշվել բարդ միջավայրերում և կատարել մարդկանց կողմից կատարվողին նման ֆիզիկական առաջադրանքներ։
Դրանք ունակ են տեղափոխելու մինչև 15 կիլոգրամ բեռ և կարող են աշխատել երկար ժամանակ՝ շնորհիվ մարտկոցներն անկախ փոխելու ունակության՝ առանց մարդու միջամտության, ինչը հատկապես կարևոր է երկար հերթափոխերի համար։
Airbus-ի և UBTech-ի միջև պայմանագիրը երկկողմանի է. ռոբոտներ գնելուց բացի, ընկերությունները նախատեսում են համատեղ ուսումնասիրել, թե ինչպես կարող են մարդակերպ ռոբոտները տեղավորվել ինքնաթիռների արտադրության գործընթացներում։ Airbus-ը ռոբոտներին դիտարկում է՝ որպես բարդ առաջադրանքների խորը ավտոմատացման ուսումնասիրման գործիք, ներառյալ հավաքումը, անվտանգության ստուգումը և այլ ոլորտներ, որտեղ ավանդական արդյունաբերական ռոբոտները ներկայում դժվարանում են։
Մի շարք միջազգային լրատվամիջոցների և վերլուծաբանների կարծիքով, այս քայլը արտացոլում է ավելի լայն միտում. աշխարհի ընկերություններն սկսում են լրջորեն դիտարկել մարդակերպ ռոբոտներին ոչ միայն որպես ապագայի տեխնոլոգիա, այլև որպես արտադրության արդյունավետությունը բարելավելու պոտենցիալ գործիք։ 2026 թվականին նախատեսված արտադրական հզորությունը՝ տարեկան մինչև 10,000 ռոբոտ, ընդգծում է ընկերության կողմից հետապնդվող մասշտաբը։
Կարևոր է հասկանալ, որ արտադրության մեջ մարդակերպ ռոբոտների օգտագործումը մարդկանց փոխարինող չէ, այլ ավելի ճկուն ավտոմատացում ստեղծելու փորձ։ Մարդակերպ ռոբոտները կարող են կատարել լայն շրջանակի առաջադրանքներ, որոնք դժվար է ստանդարտացնել ավանդական արդյունաբերական մանիպուլյատորների վրա՝ գործիքների հետ փոխազդեցություն, փոփոխվող միջավայրերում նավարկություն և բարդ լոգիստիկ խնդիրների լուծում։
Ահա թե ինչու նման մեքենաները հատկապես հետաքրքրություն են ներկայացնում ավիացիոն արդյունաբերության համար, որտեղ հավաքումը և մշակումը հաճախ պահանջում են բարձր ճշգրտություն և հարմարվողականություն։
Ռոբոտներն արդեն օգտագործվում են այլ ոլորտներում. ընկերության տվյալներով՝ Walker S2-ը օգտագործվում է ավտոմոբիլային, լոգիստիկ և էլեկտրոնիկայի ոլորտներում, և այնպիսի գործընկերներ, ինչպիսիք են Foxconn-ը և BYD-ն, փորձարկել են դրանք իրական աշխարհի արտադրական միջավայրերում: Մարդանման ռոբոտները դուրս են գալիս լաբորատորիայից և դառնում են արդյունաբերական ենթակառուցվածքների մաս։
Այնուամենայնիվ, շատ բաց հարցեր մնում են: Airbus-ը և UBTech-ը դեռևս չեն բացահայտել մանրամասներ ռոբոտների քանակի, ժամանակացույցի կամ նրանց կողմից կատարվող կոնկրետ առաջադրանքների վերաբերյալ: Հարկ է նաև հաշվի առնել, որ Եվրոպայում կանոնակարգերը և անվտանգության չափորոշիչները կարող են լրացուցիչ պահանջներ սահմանել գործարաններում մարդկանց հետ միասին ինքնավար ռոբոտների օգտագործման վերաբերյալ։
Մասնագետները կարծում են, որ նման նախագծերը տեխնոլոգիայի իրական աշխարհում օգտագործման համար պատրաստվածության փորձություն են, ինչպես նաև ազդանշան են այն մասին, որ ռոբոտաշինության սահմանները շարունակում են ընդլայնվել։