Ավստրալիայում ապաստան խնդրած իրանցի 7 ֆուտբոլիստուհիներից 5-ը որոշել են վերադառնալ հայրենիք
Իրանի կանանց ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ավագ Զահրա Ղանբարին, որը մասնակցել է Ավստրալիայում կայացած Ասիայի գավաթի խաղարկությանը, կիրակի օրը հայտնել է, որ հետ է վերցրել ապաստանի դիմումը Ավստրալիայի իշխանություններից։ Նա դարձել է յոթ մարզիկներից հինգերորդը, որը փոխել է իր մտադրությունը։
Իրանական IRNA լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Ղանբարին կմեկնի Ավստրալիայից Մալայզիա, իսկ այնտեղից կվերադառնա Իրան։ Իրանական լրատվամիջոցները ողջունել են մարզիկի որոշումը։ IRNA-ն հայտնել է, որ նա «վերադառնում է հայրենիք», իսկ Mehr լրատվական գործակալությունը նրա քայլը անվանել է «հայրենասիրական որոշում»։
Ավելի վաղ երեք խաղացողներ և մեկ թիմի անդամ հետ էին վերցրել իրենց դիմումները և մեկնել Մալայզիա, որտեղ սպասում են Թեհրան մեկնող չվերթին։
Ավստրալիայի ավագի որոշումից հետո միայն երկու խաղացող է մտադիր մնալ Ավստրալիայում։
Ավստրալիայի իշխանությունները դեռևս չեն մեկնաբանել Ղանբարիի իրավիճակը։
Իրանի ազգային հավաքականի մասնակցությունն Ասիայի գավաթի առաջին խաղին համընկավ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների սկսվելու հետ։ Խաղի սկզբում խաղացողները հրաժարվեցին երգել Իսլամական Հանրապետության հիմնը՝ ցույց տալով, որ նրանք, ինչպես հազարավոր իրանցիներ, հույս ունեին իրանական ռեժիմի անկման վրա։
Իրանական մամուլը նույն օրը նրանց անվանեց դավաճաններ։ Սակայն հաջորդ խաղում նրանք ոչ միայն երգեցին հիմնը, այլև հայրենասիրական ժեստեր արեցին (ռազմական ողջույն)։
Մարդու իրավունքների պաշտպանները պնդում են, որ առաջին խաղից հետո խաղացողների վրա ակնհայտորեն ճնշում է գործադրվել, ամենայն հավանականությամբ՝ Իրանում գտնվող իրենց հարազատների հասցեին սպառնալիքների միջոցով։
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն անմիջապես կոչ արեց Ավստրալիայի իշխանություններին ապաստան տրամադրել թիմին։ Սկզբում ապաստան խնդրեցին հինգ խաղացող, ապա ևս երկուսը։ Ընդհանուր առմամբ, վեց խաղացող և պաշտոնական պատվիրակության մեկ անդամ որոշեցին չվերադառնալ տուն։
Սակայն անցյալ շաբաթ խաղացողներից մեկը փոխեց իր միտքը, իսկ հետո ևս երեքը նույնն արեցին։
Ավստրալիայի ներքին գործերի նախարար Թոնի Բըրքի խոսքով՝ Ավստրալիայի իշխանություններին տեղեկացնելուց հետո խաղացողներին բազմիցս առաջարկվել է քննարկել բոլոր հնարավոր տարբերակները։
«Ավստրալիայի կառավարությունը արել է ամեն ինչ, որպեսզի այս կանայք հնարավորություն ունենան ապագա ապահովելու Ավստրալիայում», - ասել է Բըրքը։
Իրանի կանանց ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ավագ Զահրա Ղանբարին, որը մասնակցել է Ավստրալիայում կայացած Ասիայի գավաթի խաղարկությանը, կիրակի օրը հայտնել է, որ հետ է վերցրել ապաստանի դիմումը Ավստրալիայի իշխանություններից։ Նա դարձել է յոթ մարզիկներից հինգերորդը, որը փոխել է իր միտքը։
Իրանի ազգային հավաքականի մասնակցությունը Ասիայի գավաթի առաջին խաղին համընկավ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների սկսվելու հետ։ Խաղի սկզբում խաղացողները հրաժարվեցին երգել Իսլամական Հանրապետության հիմնը՝ ցույց տալով, որ նրանք, ինչպես հազարավոր իրանցիներ, հույս ունեին իրանական ռեժիմի անկման վրա։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը անմիջապես կոչ արեց Ավստրալիայի իշխանություններին ապաստան տրամադրել թիմին։ Սկզբում ապաստան խնդրեցին հինգ խաղացող, ապա ևս երկուսը։ Ընդհանուր առմամբ, վեց խաղացող և պաշտոնական պատվիրակության մեկ անդամ որոշեցին չվերադառնալ տուն։
Սակայն անցյալ շաբաթ խաղացողներից մեկը փոխեց իր միտքը, իսկ անցյալ շաբաթ ևս երեքը նույնն արեցին։
«Ավստրալիայի կառավարությունը արել է ամեն ինչ, որպեսզի այս կանայք հնարավորություն ունենան ապագա ապահովելու Ավստրալիայում», - ասաց Բըրքը։
Իրանի սպորտի նախարարությունը կարծիք է հայտնել իրավիճակի վերաբերյալ։
«Իրանի կանանց ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ազգային ոգին և հայրենասիրությունը խափանեցին թշնամու ծրագրերը», - ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ՝ մեղադրելով Ավստրալիայի կառավարությանը «Թրամփին ջուրը լցնելու» մեջ։
Ինչպես է ծավալվել կանանց ֆուտբոլիստների հետ պատմությունը
Իրանի կանանց ֆուտբոլի ազգային հավաքականը Ավստրալիա է մեկնել պատերազմի սկսվելուց առաջ, սակայն նրանց առաջին խաղը՝ Հարավային Կորեայի դեմ, տեղի է ունեցել մարտի 2-ին, երբ հակամարտությունն արդեն ընթացքի մեջ էր։
Օրհներգի կատարման ժամանակ իրանցի կանանց ֆուտբոլիստուհիները լուռ կանգնած են եղել։ Միջադեպի տեսագրությունը լայնորեն տարածվել է սոցիալական ցանցերում, և թիմի վարքագիծը ընկալվել է որպես բողոքի ցույց Իրանի կառավարության դեմ։
Երկրի պաշտոնական լրատվամիջոցները չափազանց բացասաբար են արձագանքել. հեռուստահաղորդավարներից մեկը կանանց ֆուտբոլի հավաքականի գործողությունները անվանել է «անպատվաբերության և հայրենասիրության պակասի գագաթնակետ» պատերազմի ընթացքում։ Նա նաև կոչ է արել նրանց վերաբերվել «որպես պատերազմական դավաճանների»։
Այս իրադարձություններից հետո հայտնվեց առցանց մի խնդրագիր, որով կոչ էր արվում Ավստրալիայի կառավարությանը պարզեցնել իրանական թիմի անդամների համար ապաստան տրամադրելու գործընթացը, եթե նրանք ցանկանում են մնալ Ավստրալիայում։
CNN-ը, հղում անելով թիմին մոտ կանգնած աղբյուրին, հաղորդել է, որ Իրանի իշխանությունները ուշադիր հետևում են մարզիկներին. նրանց մոտ նույնիսկ «ենթադրաբար կապված Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հետ» է նշանակվել։
Աղբյուրը պնդում է, որ Ավստրալիայի դեմ երկրորդ խաղից առաջ խաղացողների վրա ճնշում է գործադրվել. նրանց ընտանիքներին սպառնացել են։ Հետևաբար, նրանք ստիպված են եղել ցույց տալ իրենց աջակցությունը կառավարությանը։
Հաջորդ խաղերից առաջ՝ Ավստրալիայի և Ֆիլիպինների դեմ, կանայք ոչ միայն երգել են ազգային օրհներգը, այլև ռազմական ողջույն են տվել։
Մարտի 9-ին հինգ իրանցի ֆուտբոլիստուհիներ լքել են հյուրանոցը, որտեղ մնացել էր թիմը, և տեղափոխվել են Ավստրալիայի իշխանությունների կողմից տրամադրված անվտանգ տուն։
Հաջորդ օրը Իրանի մարզական պատվիրակության կազմում ժամանած ևս երկու կին ապաստան են խնդրել, բայց նրանցից մեկը մի քանի ժամ անց փոխել է իր միտքը և որոշել է վերադառնալ տուն։