ՄՕԿ-ն արգելել է տրանսգենդեր անձանց մասնակցել կանանց մրցումներին
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն որոշել է արգելել տրանսգենդեր անձանց մասնակցել կանանց մրցումներին։ Այս մասին հայտարարվել է ՄՕԿ-ի պաշտոնական կայքում։
Կոմիտեի հայտարարության մեջ նշվում է, որ միայն «կենսաբանական կանայք» այժմ իրավունք ունեն մասնակցելու Օլիմպիական խաղերի կանանց մրցումներին։ Բոլոր մարզիկները պարտավոր կլինեն անցնել SRY գենի թեստավորում։ Եթե ՄՕԿ-ը հիմքեր չգտնի կարծելու, որ բացասական արդյունքը կեղծ է, նրանք այլևս պարտավոր չեն թեստավորվել։
Կանոնն ուժի մեջ կմտնի 2028 թվականի Լոս Անջելեսի Օլիմպիական խաղերից։ ՄՕԿ-ը նշել է, որ այն ուղղված է «մրցույթի արդարության, անվտանգության և ամբողջականության ապահովմանը»։ Որոշումը չի վերաբերում դրա ընդունումից առաջ անցկացված մրցումներին։ Այն նաև չի վերաբերում սիրողական և ժամանցային սպորտային ծրագրերին։
«Որպես նախկին մարզիկ, ես խորապես հավատում եմ բոլոր օլիմպիականների՝ արդար մրցելու իրավունքին։ Օլիմպիական խաղերում նույնիսկ ամենափոքր տարբերությունը կարող է որոշել արդյունքը։ Հետևաբար, բացարձակապես պարզ է, որ անարդար կլինի, որ կենսաբանական տղամարդիկ մրցեն կանանց կատեգորիայում», - նշել է ՄՕԿ-ի նախագահ Քիրստի Քովենթրին։