Իսպանիայի ազգային հավաքականը գրանցեց իր ամենախոշոր հաղթանակներից մեկը Աշխարհի առաջնությունում
Իսպանիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը հաղթեց Սաուդյան Արաբիային Աշխարհի առաջնության խմբային փուլի խաղում, որը տեղի ունեցավ Ատլանտայում (Ջորջիա, ԱՄՆ)։
H խմբի երկրորդ փուլի խաղն ավարտվեց 4-0 հաշվով։
Լամինե Յամալը բացեց խաղի հաշիվը 10-րդ րոպեին՝ առաջին անգամ խաղալով ազգային հավաքականի կազմում Աշխարհի առաջնությունում (նա փոխարինման մտավ Կաբո Վերդեի դեմ խաղում)։ 18 տարեկանում Յամալը դարձավ Աշխարհի առաջնության պատմության մեջ երկրորդ ամենաերիտասարդ խաղացողը՝ Պելեից հետո (17՝ 1958 թվականին), որը բացեց խաղի հաշիվը։ Միկել Օյարզաբալը, որը դարձել էր մրցաշարի պատմության մեջ առաջին խաղացողը, որը չէր դիպել գնդակին Կաբո Վերդեի դեմ նախորդ խաղի առաջին 30 րոպեների ընթացքում, գոլ խփեց 21-րդ և 24-րդ րոպեներին։ Օյարզաբալը դարձավ երկրորդ խաղացողը՝ 1982 թվականին հունգարացի Լասլո Ֆազեկասից հետո, որը մասնակցեց իր թիմի երեք գոլերին խաղի առաջին 25 րոպեների ընթացքում (վիճակագրությունը հասանելի է 1966 թվականից):
Հասան Ալ-Տամբակտիի չորրորդ գոլը սաուդցիների դեմ խփվեց անկյունային հարվածից հետո (49): Ֆերան Տորեսը, որը փոխարինեց Յամալին խաղակեսում, խփեց ևս մեկ գոլ ավելացված ժամանակի երկրորդ րոպեին, սակայն գոլը չեղարկվեց խաղից դուրս վիճակի պատճառով։
Այս հաղթանակը Իսպանիայի պատմության մեջ ամենամեծերից մեկն էր Աշխարհի առաջնություններում։ Իսպանիան 1986 թվականին 5-1 հաշվով հաղթեց Դանիային և 2006 թվականին 4-0 հաշվով՝ Ուկրաինային։ Նրանք 1998 թվականին 6-1 հաշվով հաղթեցին Բուլղարիային, իսկ նրանց ամենամեծ հաղթանակը եղավ 2022 թվականին՝ 7-0 հաշվով Կոստա Ռիկայի դեմ։
Իսպանիան դարձավ պատմության մեջ առաջին թիմը, որի երկու խաղացողները գոլ խփեցին Աշխարհի առաջնությունում 18 տարեկան կամ ավելի փոքր տարիքում՝ Գավին 2022 թվականի Աշխարհի առաջնությունում և Յամալը՝ ներկայիս մրցաշարում։
Իսպանիան պատմության մեջ առաջին անգամ երեք գոլ խփեց Աշխարհի առաջնության առաջին 25 րոպեների ընթացքում։ 21-րդ դարում միայն Գերմանիան էր նման արդյունքի հասել Բրազիլիայի դեմ 2014 թվականին։
Իսպանիան և Սաուդյան Արաբիան վերջին անգամ ընկերական խաղում հանդիպել էին 2012 թվականին, որտեղ Իսպանիան հաղթեց 5-0 հաշվով։
Իսպանիան գլխավորում է H խումբը չորս միավորով։ Ուրուգվայը և Կաբո Վերդեն, որոնք նույնպես այս խմբում են, իրենց խաղը կանցկացնեն հունիսի 22-ին (մեկնարկը՝ Երևանի ժամանակով ժամը 2:00-ին)։ Երկրորդ փուլից հետո այս խմբի ոչ մի թիմ չի անցնի փլեյ-օֆֆ փուլ։
Խմբային փուլի վերջին խաղում Իսպանիան կմրցի Ուրուգվայի, իսկ Սաուդյան Արաբիան՝ Կաբո Վերդեի հետ։ Երկու խաղերն էլ կկայանան հունիսի 27-ին (Մոսկվայի ժամանակով ժամը 3:00-ին):
Յուրաքանչյուր խմբի առաջին երկու թիմերը և երրորդ տեղը գրաված ութ լավագույն թիմերը կանցնեն 1/3-ի փուլ: