«Ռոսավիացիա»-ն հրապարակել է նոտա, որում նշվում է, որ Ուկրաինայի կողմից Ռուսաստանի օդային տարածքի վերաբերյալ հրապարակված բոլոր փաստաթղթերն անվավեր են։
Գործակալությունը նաև հայտարարել է, որ Ուկրաինայի գործողությունները խախտում են Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին կոնվենցիան։
Ռուսավիացիան ընդգծել է, որ Ռուսաստանի բոլոր ենթակառուցվածքները շարունակում են գործել ըստ ժամանակացույցի, և ավիաընկերությունների, այդ թվում՝ արտասահմանյան, չվերթները ընդունվում և ուղարկվում են։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին սեպտեմբերի 1-ին հայտարարել է, որ Ռուսաստանի երկինքը «անվտանգ չի դառնում», քանի որ «ռուսական երկնքում անօդաչու թռչող սարքեր կհայտնվեն այնպես, որ մենք ստիպված կլինենք հաշվի նստել դրանց հետ»։ Հետագայում Կիևը պաշտոնապես տեղեկացրել է Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպությանը (ICAO) Ռուսաստանի «անվտանգ» երկնքի մասին և կոչ է արել կազմակերպությանը միջոցներ ձեռնարկել քաղաքացիական ավիացիայի անվտանգությունն ապահովելու համար, այդ թվում՝ թռիչքների լիակատար արգելք։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Զելենսկու մեկնաբանությունները անվանել է «պետական ահաբեկչության դիմում»։ Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարար Անդրեյ Նիկիտինը հայտարարել է, որ ռուսական ավիացիոն ծառայությունները թույլ չեն տա քաղաքացիական ավիացիայի գործունեության «էական խափանումներ»։