Alen Simonyan: "We pay tribute to the memory of the innocent victims of the disaster the humankind faced"
1023
Saturday, 11 September, 2021, 11:48
Alen Simonyan wrote on his Facebook page. "20 years ago around 3000 people were killed as a resut of the explosion of the Twin Towers of the World Trade Center in New York. While looking back we could state that the ideological goal of the masterminds of the terrorist act carried out against the US failed. Those who conducted the crime on the 11th day of the 9th month failed to undermine the citizens' trust in 911 service. Regrettably after the terrorist acts in the US we are witnessing numerous acts of terrorism and loss of human lives. Armenia has joined the global agenda of counter-terrorism and making the world more secure. The prevention of the universal evil is a
top priority. We pay tribute to the memory of the innocent victims of the disaster the humankind faced".