Wednesday, 03 November, 2021, 20:32
Protests have taken place in several Polish cities after a family's lawyer linked the death of a 30-year-old woman to tighter abortion laws.
The woman died on 22 September but it has just been highlighted by her family's lawyer, Jolanta Budzowska.
Abortion is now permitted only in cases of rape or incest or when pregnancy threatens a mother's health or life.
The hospital has said its decisions were based on concern for the health of the mother and foetus.
However, the family's lawyer argued that the tighter restrictions meant that doctors waited too long to act. There were silent protests against the near-total abortion ban in Krakow, Warsaw and Gdansk on Monday, a public holiday in predominantly Roman Catholic Poland.The woman was in her 22nd week of pregnancy when she was taken to hospital in Pszczyna, a small southern town near Katowice, not far from near the Czech border. Her foetus lacked amniotic fluid and, according to a tweet from Ms Budzowska, doctors had waited for the foetus to die.
The mother reportedly sent a text saying her fever was rising and she was worried about going into septic shock, which then led to her death. She leaves a husband and daughter. Protesters blamed last year's abortion law, which outlawed terminations in cases of foetal defects.