«Քաղքենին դեմ չէ անգամ Հայաստանը հանձնելուն, միայն թե տանը թարմ միս լինի, իսկ զավակը՝ թախտի տակ»․ Նարինե Մկրտչյան
![]() 449 Կիրակի, 22 նոյեմբերի, 2020 թ., 00:05 Մամուլի ազգային ակումբի նախագահ, «Քաղաքական լիգայի» համակարգող Նարինե Մկրտչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հասարակության մեջ Ղարաբաղը հանձնելու լուռ համաձայնություն տվողները հիմնականում երկու տեսակ են՝ քաղքենին և լյումպենը: Քաղքենին միշտ կողմ է եղել Ղարաբաղը հանձնելուն, միայն թե իր զավակը, ամուսինը կռիվ չմեկնեն, իսկ տանը միշտ թարմ միս լինի: Քաղքենիների զավակները և ամուսինները այս կռվում էլ թախտի տակից այդպես էլ դուրս չեկան: Եվ հիմա չարախնդում են, թե բա Ղարաբաղը պահեիք, է՞, ինչի՞ չպահեցիք: Քաղքենու այդ տեսակը, անկախ տարիքից, սերել է հիմնականում կոմունիստական հին նոմենկլատուրայից՝ նրա անդամն է եղել կա՛մ ինքը, կա՛մ հայրը, կա՛մ պապը, հետո ժամանակի հետ գունափոխվել են: Ղարաբաղյան շարժման ժամանակ այդ քաղքենին ատում էր Շարժումը և մասնակիցներին, քանի որ իր անդորրը խախտվել էր, արտոնությունները՝ պակասել: Քաղքենին դեմ չէ անգամ Հայաստանը հանձնելուն, միայն թե տանը թարմ միս լինի, իսկ զավակը թախտի տակ մնա, և իր երանավետ կյանքին ոչինչ չխանգարի: |