Հաց Բերողի հիշատակին նվիրված միջոցառման ժամանակ բերման են ենթարկվել ԱԺԲ անդամներ
![]() 252 Երկուշաբթի, 26 հուլիսի, 2021 թ., 21:18 Այսօր Արթուր Սարգսյանի՝ Հաց բերողի հիշատակի օրը ԱԺԲ-ն ակցիա է իրականացրել Երևանում: Նրանք անցորդներին հաց են բաժանել: Ակցիայի ընթացքում ԱԺԲ անդամ Արա Պապյանն ասել է. «Այսպես կոչված հեղափոխական իշխանությունները շատ դատավարությունների պետք է անդրադառնային, որ չեն անդրադարձել: Խոսքը միայն Հաց բերողի գործի մասին չէ, մյուս ապստամբ հերոսների դատավարություններին էլ է վերաբերում»: Նշենք, որ միջոցառման ընթացքում ոստիկանության աշխատակիցները ակցիայի կազմակերպիչներին ժամանակ տվեցին ավարտելու ակցիան, քանի որ միջոցառման իրականացման մասին նախօրոք չէր զգուշացվել: Պահանջը չկատարելուց հետո կարմիր բերետավորները բերման ենթարկեցին ակցիայի մասնակիցներից մի քանիսին: ԱԺԲ անդամ Վահագն Ավագյանի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ բերման ենթարկվածների թվում են Արմեն Լուսինյանը և Վարդան Գերավետյանը: |