Հյուսիսային Կորեայում մահապատժի են ենթարկել նախկին արտգործնախարարին. #Yomiuri
Հյուսիսային Կորեայի նախկին արտգործնախարար Լի Յոն Հոն և մի քանի այլ պաշտոնյաներ, իբր, մահապատժի են ենթարկվել Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունների կողմից, գրում է ճապոնական Yomiuri թերթը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրներին։
Աղբյուրների համաձայն՝ մահապատիժը տեղի է ունեցել անցյալ տարվա ամառ-աշուն ընկած ժամանակահատվածում։ Հստակ պատճառը չի նշվում, սակայն զրուցակիցները նշել են, որ մահապատժի ենթարկվածներից ոմանք աշխատել են Մեծ Բրիտանիայում Հյուսիսային Կորեայի դեսպանատանը։ Պատճառները, թերևս, դեսպանատան հետ կապված խնդիրներն էին։
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականին Մեծ Բրիտանիայում Հյուսիսային Կորեայի փոխդեսպան Թաե Յոնգ Հոն ընտանիքի հետ մեկնել է Հարավային Կորեա և այնտեղ քաղաքական ապաստան ստացել։ Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունները նրան մեղադրել են անչափահասի յուրացման, լրտեսության և կոռուպցիայի մեջ։ Թերթը գրում է, որ վերջին մահապատիժները, իբր, նպատակ են ունեցել ճնշում գործադրելու այլ դիվանագետների վրա, որպեսզի չծրագրեն փախչել Թաե Յոնգ Հոյի նման:
Ենթադրաբար, մահապատժի ենթարկված փոխնախարար Լի Յոն Հոն հայտնի էր որպես ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների փորձագետ։ Նա պաշտոնը լքել է 2020 թվականի հունվարին։