Ռուսաստանը կրել է հսկայական կորուստներ. բրիտանական հետախուզություն
Ռուսական բանակը վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում ամենամեծ կորուստներն է կրել Ուկրաինայում պատերազմի սկզբից ի վեր։
Այս մասին հայտնում է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունն ամենօրյա հետախուզական զեկույցում։
Գերատեսչությունը նման եզրակացություններ է արել՝ հիմնվելով Ուկրաինայի գլխավոր շտաբի զեկույցի վրա։
«Չնայած պաշտպանության նախարարության հետախուզությունը չի կարող ստուգել Ուկրաինայի մեթոդաբանությունը, միտումները, որոնք ցույց են տալիս տվյալները, ամենայն հավանականությամբ, ճշգրիտ են», - ասվում է զեկույցում:
Վերջին շաբաթվա ընթացքում Ռուսաստանն օրական կորցնում է միջինը 824 զինվոր։ Սա ամենաբարձր ցուցանիշն է նախորդ տարվա մարտից ի վեր։ Այն ավելի քան 4 անգամ գերազանցում է 2022 թվականի հունիս-հուլիսին գրանցված ցուցանիշը։
Ռուսական զոհերի թվի աճը, հավանաբար, պայմանավորված է մի շարք գործոններով, այդ թվում՝ պատրաստված անձնակազմի, ռազմաճակատում համակարգման և ռեսուրսների պակասով: Որպես օրինակ՝ բրիտանացի զինվորականները բերում են ռուս զինվորականների գործողությունները Ուգլեդարում և Բախմուտում։