Զելենսկին Արևմուտքին հուշել է Ռուսաստանին ծնկի բերելու «աշխատող տարբերակներ»
Արևմուտքը կարող է կանգնեցնել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, և այդ նպատակով նա չպետք է չեղարկի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, այլ պետք է հնարավորինս ուժեղացնի դրանք, Լոնդոնի գագաթնաժողովից հետո լրագրողներին ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի տնտեսությունը շատ ծանր վիճակում է, և այն ավելի կվատթարանա։
«Նավթի և էներգակիրների գների իջեցումը մի պատմություն է։ Ստվերային նավատորմը, բանկային համակարգը՝ սա դեռ ամենը չէ։ Խզեք բոլոր հարաբերությունները, որտեղ Պուտինը շրջանցում է պատժամիջոցները. Ձեզնով արեք այն երկրներին, որոնք օգնում են շրջանցել պատժամիջոցները: Ոչ այն պատճառով, որ ռուսների հետ բարեկամ են, այլ որովհետև դրանից փող են աշխատում։ Առաջարկեք այս երկրներին այլընտրանք՝ դրանք կան: Ռուսները էժան գա՞զ են տալիս. նույնը դուք տվեք: Կտրեք ամեն ինչից, կիրառեք ամբողջական պատժամիջոցներ»,- ասել է նա:
Զելենսկին հավելել է, որ դա կհանգեցնի ռուսական տնտեսության արագացված անկման։
«Ահա մեր ծրագիրը. ահա այս պատժամիջոցներն են այժմ գործում։ Իսկ ահա պատժամիջոցների ցուցակը, որը մենք վաղը կներմուծենք, եթե չդադարեցնեք: Բացի այդ պատժամիջոցներից, ահա զենքի փաթեթ, որը մենք կփոխանցենք Ուկրաինային: Մենք նրան զենք կտանք, որով նա կոչնչացնի ռուսական ողջ էներգետիկան ու ռազմական գործարանները:
Իսկ Ռուսաստանը, բացի իր տնտեսության անկումից, կտեսնի նաև զենք, հրթիռներ և այլ ապրանքներ արտադրելու իր կարողության անկումը»,- նշել է Ուկրաինայի նախագահը։
Զելենսկին նաև կոչ է արել Արևմուտքին ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել ընկերություններին և երկրներին, որոնք ժամանակակից տեխնոլոգիաներ են փոխանցում Մոսկվային։