Հարավային Կորեայի նախկին նախագահը կկանգնի դատարանի առջև
Հարավային Կորեայի նախկին նախագահ Յուն Սեոկ Յուլը կկանգնի դատարանի առաջ՝ պաշտոնից հեռացնելուց ընդամենը 10 օր անց։ Դատավարությունը տեղի կունենա երկուշաբթի՝ ապրիլի 14-ին, հայտնում է Yonhap-ը։
Յունին մեղադրում են 2024 թվականի դեկտեմբերին ռազմական դրություն մտցնելու փորձի մեջ։ Բախումներից կամ հանրահավաքներից խուսափելու համար նախկին նախագահին թույլ կտան օգտվել դատարանի ստորգետնյա մուտքից, իսկ շենքի շուրջ անվտանգության լրացուցիչ միջոցներ կուժեղացվեն։
Եթե ​​Յուլին մեղավոր ճանաչվի ռազմական դրություն մտցնելու փորձի մեջ, կարող է սպառնալ ցմահ ազատազրկում կամ նույնիսկ մահապատիժ:
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 3-ին Հարավային Կորեայի նախագահը ռազմական դրություն էր հայտարարել պետական ​​հեղաշրջման ենթադրյալ սպառնալիքի պատճառով, սակայն մի քանի ժամ անց խորհրդարանը պաշտպանեց այն չեղարկելու բանաձևը։ Նախագահին իմփիչմենթի միջնորդություն է ներկայացվել խորհրդարան, սակայն այն հնարավոր է եղել հայտարարել միայն երկրորդ փորձից։
Դեկտեմբերի 31-ին դատարանը Յոլի նկատմամբ կալանքի որոշում է կայացրել։ Իսկ 2025 թվականի հունվարի 15-ին ձերբակալվել է։