«Կիևը չի կարող երաշխավորել մայիսի 9-ին ՌԴ-ում գտնվող համաշխարհային առաջնորդների անվտանգությունը»․ Զելենսկի
Շաբաթ, 03 մայիսի, 2025 թ., 13:19
Կիևը չի կարող երաշխավորել մայիսի 9-ին Ռուսաստանում կայանալիք Հաղթանակի շքերթին մասնակցելու համար ժամանող համաշխարհային առաջնորդների անվտանգությունը։ Այս մասին, «Պոլիտիկա Ստրանի» հեռուստաալիքի հաղորդմամբ, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ Նա մերժել է Վլադիմիր Պուտինի՝ Հաղթանակի 80-ամյակի առթիվ եռօրյա զինադադարի առաջարկը՝ պահանջելով 30-օրյա զինադադար։ Զելենսկին խորհուրդ է տվել իր գործընկերներին՝ չմասնակցել Մոսկվայում կայանալիք շքերթին։
«Մենք չենք կարող պատասխանատու լինել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում կատարվողի համար։ Նրանք ձեզ անվտանգություն են ապահովում, ուստի մենք ձեզ որևէ երաշխիք չենք տա։ Որովհետև մենք չգիտենք, թե ինչ կանի Ռուսաստանը այադ օրերին», - ասել է Զելենսկին։