Զախարովան արձագանքել է Զելենսկու հայտարարությանը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան արձագանքել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի՝ Մոսկվայի կողմից բանակցությունների առաջարկի վերաբերյալ արված վերջին հայտարարությանը։
Զելենսկին ասել էր, որ Ստամբուլում կայանալիք հանդիպումից առաջ ակնկալում է հրադադար մայիսի 12-ից։ «Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հստակորեն նշել է, որ հնարավոր հրադադարի մասին խոսելուց առաջ պետք է բանակցություններ վարել հակամարտության արմատական ​​պատճառների շուրջ»,- հիշեցրել է Զախարովան։ «Դատելով Բանկովայի արձագանքից՝ նրանք լավ չեն կարդացել Ռուսաստանի նախագահի հայտարարության սղագրությունը, ինչպես նաև հարյուրավոր մեկնաբանություններ համաշխարհային քաղաքական գործիչներից և լրատվամիջոցներից՝ նրան աջակցելու համար», - ՌԻԱ Նովոստիին ասել է դիվանագիտական ​​​​գերատեսչության ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք՝ Ռուսաստանի նախագահը առաջարկել էր Ուկրաինային մայիսի 15-ին Ստամբուլում առանց ընթացքում հնարավոր է հրադադարի հասնել։ Նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի խոսքով՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև Ստամբուլում բանակցությունները տեղի կունենան՝ հաշվի առնելով 2022 թվականին ընդհատված քննարկումների արդյունքները և «տեղում» ստեղծված իրավիճակը։