«Պուտինի և Զելենսկիի հանդիպումը հնարավոր է որոշակի համաձայնության դեպքում». Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ հնարավոր է, եթե երկրների բանակցային պատվիրակությունները որոշակի համաձայնությունների հասնեն։ Այս մասին հայտարարել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Նման հանդիպումը, երկու կողմերի պատվիրակությունների աշխատանքի արդյունքում, այդ պատվիրակությունների միջև որոշակի համաձայնությունների հասնելուց հետո, հնարավոր է։ «Մենք դա հնարավոր ենք համարում», - ասել է Պեսկովը։ Նա չի ասել, թե ինչ համաձայնությունների մասին է խոսքը։
Նախագահի մամուլի քարտուղարը հաստատել է, որ Ռուսաստանը կպատրաստի և ուկրաինական կողմին կուղարկի հրադադարի պայմանների ցանկ։ Նա չի բացահայտել ցուցակի մանրամասները և նշել է, որ բանակցությունները «պետք է տեղի ունենան փակ դռների հետևում»։
Հիշեցնենք՝ Մայիսի 16-ին Ստամբուլում տեղի ունեցան Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների միջև վերջին երեք տարվա ընթացքում առաջին ուղիղ բանակցությունները։ Դրանց արդյունքներից հետո Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը հայտարարեց, որ կարգավորման հաջորդ քայլը պետք է լինի Վլադիմիր Զելենսկու և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը։ Ռուսական պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Մեդինսկին ասել է, որ Մոսկվան «ընդհանուր առմամբ գոհ է արդյունքից և պատրաստ է շարունակել շփումները»։