ԵԽԽՎ-ն խորապես մտահոգված է «ՀԱԵ մի քանի հոգևորականների կողմից իշխանությունը զավթելու դավադրությունների մասին հաղորդագրություններով»
18392
Երկուշաբթի, 26 հունվարի, 2026 թ., 21:12
Քիչ առաջ Ստրասբուրգում ընդունվեց ԵԽԽՎ «Վեհաժողովի մոնիտորինգի ընթացակարգի առաջընթացը» անվանմամբ բանաձևը, որտեղ Հայաստանին վերաբերող հատվածում մասնավորապես ասվում է. «Վեհաժողովը դատապարտում է Հայաստանում հակամարտության բոլոր կողմերի կողմից քաղաքական հակառակորդների չափազանց բևեռացումը և խարանավորումը: Այն խորապես մտահոգված է վարչապետի և Հայ եկեղեցու ղեկավարի միջև լարվածությամբ, ինչպես նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու մի քանի հոգևորականների կողմից իշխանությունը զավթելու դավադրությունների մասին հաղորդագրություններով: Վերահաստատելով, որ 2018 թվականից ի վեր երեք անընդմեջ ընտրություններն անցկացվել են առանց խախտումների, Վեհաժողովը վերահաստատում է պետական ​​միջոցների չարաշահման և քաղաքական կուսակցությունների ֆինանսավորման վերաբերյալ կանոնակարգեր ընդունելու անհրաժեշտությունը: 2026 թվականի հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Վեհաժողովը կոչ է անում բարելավելու քաղաքական մեծամասնության և ընդդիմության միջև հարաբերությունները՝ ապահովելու համար թեկնածուների միջև անձնական հարձակումներից զերծ՝ խնդիրների և քաղաքականության վրա կենտրոնացած ընտրարշավ: Այս համատեքստում Վեհաժողովը հիշեցնում է Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի Եվրոպական հանձնաժողովի (ECRI) առաջարկությունը, որ «ընտրված մարմինները և քաղաքական կուսակցությունները պետք է ընդունեն համապատասխան վարքագծի կանոններ, որոնք արգելում են ատելության խոսքի օգտագործումը, կոչ են անում իրենց անդամներին և կողմնակիցներին զերծ մնալ դրա մեջ ներգրավվելուց, հավանություն տալուց կամ տարածելուց, և նախատեսում են պատժամիջոցներ»: Վեհաժողովն ի գիտություն է ընդունում ներկայիս վարչապետի մտադրությունը՝ կազմակերպելու սահմանադրական հանրաքվե 2026 թվականի ընդհանուր ընտրություններից հետո»,- ասվում է վեհաժողովի կայքում։