Թրամփն առաջարկել է մշակել նոր պայմանագիր հարձակողական զենքի կրճատման վերաբերյալ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն առաջարկել է մշակել նոր, բարելավված և արդիականացված պայմանագիր հարձակողական զենքի կրճատման վերաբերյալ՝ New START-ի երկարաձգման փոխարեն։
«New START-ի երկարաձգման փոխարեն մենք պետք է մեր միջուկային փորձագետներին հանձնարարենք մշակել նոր, բարելավված և արդիականացված պայմանագիր, որը երկար կծառայի»,- գրել է Թրամփը։
Պայմանագրի ժամկետը լրանում է փետրվարի 5-ին։ Axios-ի տվյալներով՝ ռուսական և ամերիկյան կողմերն արդեն քննարկում են առնվազն վեց ամսով երկարաձգման հարցը։
«Ռազմավարական հարձակողական զենքի հետագա կրճատման և սահմանափակման միջոցառումների մասին» պայմանագիրը (New START կամ New START) Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև համաձայնագիր է, որը սահմանում է, թե ինչպես պետք է երկու երկրները կրճատեն իրենց ռազմավարական հարձակողական զենքերը։ Փաստաթուղթը ստորագրվել է 2010 թվականին Պրահայում երկու երկրների նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևի և Բարաք Օբամայի կողմից։ Այն ուժի մեջ է մտել 2011 թվականի փետրվարի 5-ին։ Տասը տարի անց այն երկարաձգվել է ևս հինգ տարով, սակայն հետագա երկարաձգումներ հնարավոր չեն։