Հարավային Կորեայի նախագահը հրամայել է հետաքննություն սկսել ազգային հավաքականի՝ առաջնությունից դուրս մնալու գործով
Հարավային Կորեայի նախագահ Լի Ջե Մյունգը դժգոհ է 2026 թվականի աշխարհի առաջնությունում ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ելույթից և թիմի ղեկավարությանն անվանել է «անգործունակ»։
«Ես չափազանց մտահոգված եմ այս անսպասելի արդյունքից. ես պարզապես ցնցված եմ։ Այն ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ կադրային հարցերն ամեն ինչ են։ Եթե դուք ձեր մարդկանց եք առաջնահերթություն տալիս, ոչ թե կարողություններ ունեցողներին և ղեկավար պաշտոններում ընտրում եք անգործունակ անձի, արդյունքը չափազանց կանխատեսելի է», - սոցիալական ցանցերում գրել է Հարավային Կորեայի նախագահ Լի Ջե Մյունգը։
Նա նաև հայտարարել է, որ հանձնարարել է Մշակույթի, սպորտի և տուրիզմի նախարարությանը «մանրամասնորեն հետաքննել այս միջադեպի հանգամանքները, վերլուծել դրա պատճառները և մշակել համապարփակ միջոցառումներ՝ ապագայում նմանատիպ իրավիճակները կանխելու համար»։
Հարավային Կորեայի հավաքականը իր խմբում զբաղեցրեց երրորդ տեղը՝ երեք միավորով և չկարողացավ անցնել 2026 թվականի աշխարհի առաջնության փլեյ-օֆֆ փուլ։ Թիմը հաղթեց Չեխիայի հավաքականին (2-1) և պարտվեց Մեքսիկային (0-1) և Հարավային Աֆրիկային (0-1): Թիմի դուրս մնալուց հետո գլխավոր մարզիչ Հոնգ Մյունգ-բոն ստանձնեց թիմի վատ խաղի պատասխանատվությունը և հրաժարական տվեց, չնայած նրա պայմանագրի ժամկետը լրանում էր 2027 թվականին։