ՄՕԿ-ը ժամանակավորապես վերականգնել է Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեի անդամակցությունը
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն ժամանակավորապես վերականգնել է Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեի (ՌՕԿ) գործունեությունը, որը կասեցվել էր 2023 թվականին: Այս որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ ՌՕԿ-ն այլևս չի ներառում Ուկրաինայի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի իրավասության տակ գտնվող տարածքներում գտնվող մարզական կազմակերպությունները: Կիևը դեռևս չի մեկնաբանել ՄՕԿ-ի որոշումը:
ՄՕԿ-ի գործադիր խորհուրդը, «ուշադիր վերլուծությունից հետո», որոշել է ժամանակավորապես վերացնել Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեի գործունեության կասեցումը, հայտարարել է կազմակերպությունը:
Միևնույն ժամանակ, ՄՕԿ-ը հայտարարել է, որ ռուս մարզիկների՝ մրցումներին մասնակցելու իրավասության վերաբերյալ իր առաջարկություններն այլևս ուժի մեջ չեն: Այնուամենայնիվ, ռուս մարզիկների իրավասության կամ ոչ իրավասության վերաբերյալ որոշումները դեռևս կկայացվեն միջազգային մարզական ֆեդերացիաների և մրցաշարերի կազմակերպիչների կողմից:
ՄՕԿ-ը բացատրել է, որ ՌՕԿ-ի վերականգնման որոշումը կայացվել է այն պատճառով, որ Ռուսաստանի կոմիտեն այլևս չի ներառում որևէ տարածաշրջանային մարզական կազմակերպություն Ուկրաինայի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ԱՕԿ) իրավասության տակ գտնվող տարածքներում: Ավելին, ՌՕԿ-ը հաստատել է, որ չի իրականացնում և չի իրականացնելու որևէ գործունեություն այդ տարածքներում:
ՄՕԿ-ն ընդգծում է, որ կշարունակի ուշադիր հետևել այս տարածքներում Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեի ցանկացած գործունեության հետ կապված իրավիճակին և իրավունք է վերապահում ձեռնարկելու հետագա ցանկացած գործողություն, եթե անհրաժեշտ համարի։
Կազմակերպությունը նաև հավաստիացրել է, որ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժման վերաբերյալ իր դիրքորոշումը չի փոխվել. ՄՕԿ-ը դատապարտում է այն և համերաշխություն է հայտնում ուկրաինական օլիմպիական համայնքին։
Ռուսաստանի սպորտի նախարար և Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեի ղեկավար Միխայիլ Դեգտյարյովը ողջունել է ՄՕԿ-ի որոշումը։
«Սա հնարավոր դարձավ Սպորտի նախարարության և Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեի հետևողական իրավական և դիվանագիտական աշխատանքի շնորհիվ։ Մեր երկրի վերադարձը օլիմպիական ընտանիք կանաչ լույս է միջազգային ֆեդերացիաների համար՝ մեր բոլոր մարզիկներին վերականգնելու համար», - գրել է նա իր Telegram ալիքում։