«Թուրքերը փորձում են շանտաժի ենթարկել թե՛ Հայաստանի և Արցախի ղեկավարությանը, թե՛ Ռուսաստանին ու եվրոպացիներին՝ ամերիկացիների հետ»․ Արման Աբովյան
![]() 241 Ուրբաթ, 31 հուլիսի, 2020 թ., 05:05 ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը ֆեյսբուքյան իր էջւում գրել է․ «Բայց զգում ե՞ք, թե թուրքերը ինչ ագրեսիվ տեղեկատվական գրոհներ են կազմակերպում իրենց և ադրբեջանցիների հետ համատեղ զորավարժություններին առնչվող թեմաների շուրջ։ 1. Թուրքերը այս զորավարժությունների շուրջ բարձրացրած աղմուկով փորձում են տարածաշրջանում հիմնական «խաղացողներին» (առաջին հերթին Ռուսաստանին) ցույց տալ, որ այսուհետ իրենք հիմնվելով բիրտ ուժի գործոնի վրա, խաղալու են ավելի լուրջ դերակատարություն։ Մի խոսքով, կարծում եմ արդեն հասկանալի է բոլորին, որ Թուրքիան Ադրբեջանի ձեռքերով անելու ամեն ինչ, որպեսզի ապակայունացնի իրավիճակը հայկական ուղղությամբ ։ Հ.Գ Ադրբեջանի գործոնի մասին նոր իրավիճակի պայմաններում՝ անպայման կխոսենք հաջորդ անգամ»։ |