Գիտնականները հայտնաբերել են միկրոպլաստիկներից ազատվելու միջոցը
Հոնկոնգի պոլիտեխնիկական համալսարանի միկրոկենսաբանները մանրէների միջոցով շրջակա միջավայրն աղտոտող միկրոպլաստիկից ազատելու միջոց են գտել։ Այս մասին հայտնում է The Guardian-ը։
Միկրոկենսաբանների թիմը մշակել է Pseudomonas aeruginosa կոչվող մանրէային բիոթաղանթ (մանրէաբանական ցանց): Այն ի վիճակի է որսալ և խմբավորել միկրոպլաստիկը՝ «ստիպելով» իջնել ջրի հատակ. Այն թույլ է տալիս որսալ միկրոպլաստիկի մասնիկներն ու վերամշակել այն։
«Միկրոպլաստիկի հետ աշխատելիս ամենամեծ խնդիրներից մեկը նման մանր մասնիկների հավաքումն է, որպեսզի հետագայում դրանք հնարավոր լինի քայքայել և հեռացնել շրջակա միջավայրից։ Սա, իրոք, նորարարական բացահայտում է աղտոտման խնդրի լուծման համար»,- ասել է Էդինբուրգի համալսարանի հետազոտող, դոկտոր Ջոանա Սադլերը:
Միկրոպլաստիկները պլաստիկ բեկորներ են՝ սովորաբար 5 միլիմետրից փոքր, դրանք կյանքի ընթացքում պատահաբար արտանետվում են շրջակա միջավայր: Օրինակ, միկրոպլաստիկներ հայտնաբերվել են մթերային տոպրակների կամ շշերի մեջ։
Միկրոպլաստիկները դժվար են ենթարկվում կենսաբանական քայքայման, ուստի դրանք պահպանվում են երկար ժամանակ և կուտակում են թունավոր քիմիական նյութեր: Այս պահին միկրոպլաստիկայի վերացման ունիվերսալ եղանակներ չկան: