ԱՄՆ-ի հետախուզությունը բացահայտել է Ռուսաստանի կորուստներն Ավդեևկայի համար մղվող մարտերում
Ռուսական զորքերն Ավդեևկայի համար մղվող մարտերում երկու ամսվա ընթացքում տվել են մոտ 13 հազար սպանված և վիրավոր։ Նրանց հաջողվել է գրավել 11,1 քառակուսի կիլոմետր տարածք։ Այսպիսով, կորուստները կազմել են ավելի քան 1000 մարդ 1 քառակուսի կիլոմետրի համար։ Այս մասին են վկայում ԱՄՆ-ի հետախուզության և Պատերազմի ուսումնասիրման ինստիտուտի (ISW) տվյալները:
Ամերիկյան հետախուզության գնահատականների համաձայն, որոնք մեջբերում է Forbes-ը, Ռուսաստանն Ավդեևկայի վրա հարձակման ժամանակ ավելի շատ զինվոր է կորցրել, քան Ուկրաինա ներխուժման առաջին երկու ամիսներին։ Միևնույն ժամանակ, ռուսական զորքերը առաջ են շարժվել բնակավայրից 1,5-ից 2 կիլոմետր հյուսիս և հարավ, ասել է ISW-ի գլխավոր վերլուծաբան Ջորջ Բարրոսը:
Ավդեևկայի մոտ սպանված ռուս զինվորների մեծ մասը հրետանային գնդակոծության զոհ է դարձել։ Բացի այդ, այս ուղղությամբ ոչնչացվել է մոտ 220 միավոր ռուսական զինտեխնիկա։
Չնայած նման մեծ կորուստներին՝ Ռուսաստանը շարունակում է առաջխաղացումը, այդ թվում՝ Ավդեևկայի, Լիմանի և Կուպյանսկի շրջաններում՝ զգալով պատրաստված անձնակազմի, զինամթերքի և տեխնիկայի «շարունակական պակաս», ասել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Ադրիեն Ուոթսոնը, մեջբերում է Bloomberg-ը։
Mediazona-ի և BBC-ի ռուսական ծառայության ավելի վաղ հրապարակված ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տվել, որ ուկրաինական պատերազմի ընթացքում ռուս զինվորականների հաստատված կորուստները գերազանցել են 38 հազարը։ Նոյեմբերի վերջին 2 շաբաթվա ընթացքում զոհերի թվին ավելացել է մոտ 1200-ով։ Սակայն, ըստ Mediazona-ի, իրական թվերը կարող են ավելի մեծ լինել, քանի որ լրագրողները ժամանակ չունեն մուտքային տվյալների հոսքն ամբողջությամբ մշակելու համար։
ԱՄՆ-ի հետախուզության տվյալներով՝ պատերազմի սկզբից Ռուսաստանի ընդհանուր կորուստները կազմել են 315 հազար մարդ։ Ուկրաինայի կառավարությունը կարծում է, որ այս ցուցանիշը շատ ավելի բարձր է։ Նրա գնահատականներով՝ միայն Ռուսաստանում զոհվել է 340 հազար մարդ։ Պատերազմի սկզբում ռուսական ամբողջ բանակը՝ գործող և պահեստային, կազմում էր 2,9 միլիոն մարդ։ Հետագայում մոբիլիզացվել կամ պայմանագրով զորակոչվել է ևս մոտ 400 հազար մարդ։
2022 թվականի փետրվարին, ներխուժումն սկսելուց ի վեր, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կորցրել է «կանոնավոր բանակի զգալի մասը, հարյուրավոր ինքնաթիռներ և հազարավոր տանկեր», նոյեմբերի վերջին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը։ Նրա խոսքով, պատերազմը «թուլացրեց» Ռուսաստանին «քաղաքական, տնտեսական» և ռազմական առումներով, բայց նրան չպետք է թերագնահատել։ «Ռուսական տնտեսությունը վերցրել է պատերազմական հիմնասյուները։ Ռուսաստանը հրթիռների մեծ պաշար է կուտակել ձմռան համար, և մենք ականատես ենք լինում Ուկրաինայի էներգետիկ ցանցի և ենթակառուցվածքների վրա հարձակվելու նոր փորձերի՝ այն ցրտի ու մթության մեջ թաղելու նպատակով»,- Սթոլթենբերգի խոսքերն է մեջբերում Financial Times-ը: