Սպիտակ տունն արձագանքել է գաղտնի չաթում լրագրողին պատահաբար ընդունելու շուրջ սկանդալին
Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը կարծում է, որ Եմենում ամերիկյան զինված ուժերի հարվածների մասին տվյալների արտահոսքի շուրջ սկանդալը դեմոկրատների փորձն է՝ ամերիկացիներին շեղելու ԱՄՆ-ի նախագահի հաջողություններից։ Այս մասին ասվում է Սպիտակ տան գրավոր հայտարարության մեջ։
Վաշինգթոնում սկանդալ է ծագել, երբ պարզվել է, որ Atlantic-ի գլխավոր խմբագիր Ջեֆրի Գոլդբերգը, ով հոդված է գրել միջադեպի մասին, սխալմամբ ավելացվել է Signal մեսենջերի՝ Եմենի վրա հարվածները քննարկող խմբին:
«Դեմոկրատները և նրանց լրատվամիջոցների դաշնակիցները կարծես մոռացել են, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրա ազգային անվտանգության թիմը հաջողությամբ ոչնչացրել են ահաբեկիչներին, ովքեր հարձակվում էին ամերիկյան զորքերի վրա և խարխլում աշխարհի ամենակարևոր ծովային ուղիները: Սրանք համակարգված ջանքեր են՝ շեղելու նախագահ Թրամփի և նրա վարչակազմի հաջող գործողություններից՝ Ամերիկայի թշնամիներին վճարելու և ամերիկացիներին անվտանգ պահելու համար»,- ասվում է փաստաթղթում։
«Բայդենի վարչակազմը ձեռքերը ծալած նստած էր, մինչ ծովահենների ոհմակը, օգտագործելով Իրանի կողմից տրամադրված ճշգրիտ կառավարվող զենքերը, ստեղծեց վճարումների հավաքագրման մի համակարգ՝ աշխարհի ամենակարևոր նավագնացության ուղիներից մեկում», - ավելացրել է Սպիտակ տունը: Նրա տվյալներով՝ 2023 թվականից Եմենի «Անսար Ալլահ» շարժման հութի ապստամբները 174 անգամ հարձակվել են ԱՄՆ-ի նավատորմի նավերի վրա և 145 անգամ հարձակվել առևտրային նավերի վրա, ինչի արդյունքում ԱՄՆ-ի դրոշով նավերի 75%-ն ստիպված են եղել Սուեզի ջրանցքի փոխարեն ճանապարհորդել Աֆրիկայի հարավային ափով։