Վիկինգների դարաշրջանի ամենամեծ գանձը, որը պարունակում է մոտ 700 արծաթե առարկա, որոնց ընդհանուր քաշը 18.5 կգ է, պատահաբար հայտնաբերվել է Դանիայում։ Այն լույս է սփռում 10-րդ դարում արծաթի օգտագործման վրա և ցույց է տալիս, որ Հյուսիսային Յուտլանդիան այդ ժամանակաշրջանում մշակութային և տնտեսական կապեր է ունեցել Անգլիայի և իսլամական աշխարհի հետ։ Ռեբիլի բնակիչը, որը ցանկացել է անանուն մնալ, գանձը հայտնաբերել է իր մասնավոր տանը նոր տաղավար կառուցելու աշխատանքների ժամանակ, հաղորդում է Հյուսիսային Յուտլանդիայի պատմական թանգարանը։
«Ես սպասում էի այգում մի քանի ժամվա քրտնաջան աշխատանքի ՝ արմատախիլ անելով համառ խոտը, հեռացնելով քարերը և խճաքարը՝ նոր շինության համար սալիկներ դնելու նպատակով, բայց [այն, ինչ ես գտա], իմ կյանքի ամենամեծ անակնկալն էր», - ասաց տղամարդը։
Աշխատանքը սկսելուց մոտ կես ժամ անց նրա բահը ինչ-որ բանի է դիպել։ Նա կարծել է, թե դրանք հին ցանկապատի կամ կավե իրերի մնացորդներ են։ Նա բահը դրել է, սկսեց ձեռքերով փորել և մեկը մյուսի հետևից հանել է մի քանի մետաղական առարկաներ, ապա հասկացել, որ նայում է զարդերի, մետաղադրամների և արծաթե ձուլակտորների։
Մոտ 320 առարկա դեռևս կերամիկական ամանի մեջ են եղել, մնացածը՝ ցրված շուրջբոլորը։
«Այս գտածոն շատ կարևոր է Դանիայում վիկինգների դարաշրջանի մեր պատկերացման համար», - ասում է թանգարանի մշակութային ժառանգության և հնագիտության բաժնի ղեկավար Թորբեն Սարաուն։ «Ոչ միայն իր չափերի, այլև այն պատճառով, որ գանձը ցույց է տալիս, թե ինչպես է արծաթն օգտագործվել որպես վճարման միջոց այս ժամանակահատվածում։ Դա նման է վիկինգների դարաշրջանի սեյֆ գտնելուն»։
Գտածոն նաև անսովոր է նրանով, որ այն հիմնականում բաղկացած է ձուլակտորներից և զարդերից. շատ քիչ մետաղադրամներ կան։ Սա լույս է սփռում այն ​​​​բանի վրա, թե ինչպես են վիկինգները Դանիայում պահել իրենց հարստությունը։
Ըստ Սարաուի, անոթի ներսում արծաթե ձուլակտորների դասավորությունը ենթադրում է, որ գանձի տերերը դիտավորյալ դասավորել են դրանք ըստ քաշի, և, հետևաբար, ըստ արժեքի։
Ձուլակտորներից և զարդերից բացի, գանձը պարունակում է ինչպես արաբական, այնպես էլ անգլոսաքսոնական մետաղադրամներ։ Սա վկայում է Դանիայի և Եվրոպայի մնացած մասի, ինչպես նաև արաբական աշխարհի միջև սերտ կապերի մասին վիկինգների դարաշրջանում։
Անգլիական մետաղադրամները հատվել են Էդվարդ Ավագ թագավորի օրոք, որը գահակալել է 899-ից մինչև 924 թվականը։ Արաբական մետաղադրամները նույնպես շրջանառվել են 900-ական թվականներին։ Սա թույլ է տալիս գիտնականներին գանձը թվագրել 10-րդ դարով։
Ռեբիլում հայտնաբերված գանձը երեք անգամ ավելի մեծ է, քան Դանիայում նախկինում հայտնաբերված վիկինգների դարաշրջանի ամենամեծ արծաթե գանձը՝ Տերսլևի գանձը։ Այն կշռում էր 6.6 կգ։
Սա տարածաշրջանում առաջին հնագիտական ​​​​գտածոն չէ։ 1971 թվականին Ռեբիլում հայտնաբերվել են կենդանիների կաշվով փաթաթված մոտ 4 կգ արծաթե առարկաներ։
«Այս նոր գտածոն ցույց է տալիս, որ Ռեբիլը և նրա շրջակա տարածքը ծայրամասային չէին, այլ կարևոր տնտեսական և մշակութային ցանցի մաս էին կազմում, որը ընդգրկում էր Բալթիկ ծովը և իսլամական աշխարհն արևելքում, իսկ Հյուսիսային ծովը, Անգլիան և Արևմտյան Եվրոպան՝ արևմուտքում»,- բացատրում է Սարաուն։
Քանի որ գանձը հայտնաբերվել է ժամանակակից զարգացման պայմաններում, լիարժեք հնագիտական ​​պեղումներ անհնար են։ Կարելի է միայն ենթադրել, թե ինչպես է այն հայտնվել մասնավոր տան այգում. մոտակայքում վիկինգների բնակավայր եղե՞լ է, թե՞ գուցե կարևոր ճանապարհներ էին անցնում դրա միջով, թե՞ հակառակը, դա գաղտնի, հեռավոր վայր էր, որը հատուկ ընտրված էր գանձը թաքցնելու համար։
Գանձը այժմ տեղափոխվել է Ազգային թանգարան։ Այն, հավանաբար, կհայտարարվի պետական ​​սեփականություն և կցուցադրվի երկրի թանգարաններից մեկում։ Հյուսիսային Յուտլանդիայում հույս ունեն, որ գանձը կդառնա Ֆիրկատայի Վիկինգների կենտրոնի մշտական ​​ցուցադրության մաս։