ՄԱԿ-ը հայտնել է Ուկրաինայում ռուսական հարձակումից ի վեր սպանված երեխաների թիվը
ՄԱԿ-ը հաստատել է առնվազն 501 երեխայի մահը Ուկրաինա Ռուսաստանի լայնամասշտաբ ներխուժման սկզբից ի վեր, ասել է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (UNICEF) գործադիր տնօրեն Քեթրին Ռասելը:
«Սրանք միայն այն դեպքերն են, որոնք կարողացել է հաստատել ՄԱԿ-ը: Իրական թիվը, հավանաբար, շատ ավելի մեծ է, իսկ տուժած ընտանիքների կորուստներն աներևակայելի են»,- գրել է նա Twitter-ում:
Բացի այդ, վիրավորվել է գրեթե 1000 ուկրաինացի երեխա, ասել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ղեկավարը՝ հավելելով, որ «տեսանելի և անտեսանելի վերքերը, որոնք երեխաները ստանում են պատերազմի ժամանակ, կարող են նրանց հետ մնալ ողջ կյանքի ընթացքում»։
«Յուրաքանչյուր երեխա, որտեղ էլ որ նա ապրի, արժանի է մեծանալու խաղաղ միջավայրում: Ոչ մի երեխա չպետք է ապրի բռնությամբ և վախով պատված մանկություն»,- ասել է Ռասելը:
Մինչդեռ, ըստ Ուկրաինայի գլխավոր դատախազության, 2023 թվականի ապրիլի 3-ի դրությամբ ռուսական ագրեսիայի հետևանքով զոհվել է 467 երեխա, ևս 944 երեխա տարբեր ծանրության վնասվածքներ է ստացել։
«Այս թվերը վերջնական չեն: Շարունակվում են աշխատանքները պատերազմի վայրերում, ժամանակավորապես օկուպացված և ազատագրված տարածքներում դրանք հաստատելու ուղղությամբ», - հստակեցրել է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը։