«Արցախի հազարավոր հուշարձանները և դրանք կերտած ժողովրդի պատմությունն ադրբեջանցի մասնագետների համար դարձել էին լուրջ գլխացավանք». Տիգրան Ալեքսանյան
![]() 1880 Հինգշաբթի, 09 օգոստոսի, 2018 թ., 00:10 Նախորդ դարի կեսերին ադրբեջանցի պատմաբանները լուրջ մտահոգությունների առաջ էին կանգնել: Նորակազմ Ադրբեջանի տարածքում հայտնված պատմական Արցախի հազարավոր հուշարձանները և դրանք կերտած ժողովրդի պատմությունն ադրբեջանցի մասնագետների համար դարձել էին լուրջ գլխացավանք: 1950-ականն թթ., զուտ քաղաքական նկատառումներով, ստեղծվեց «աղվանական տեսությունը», համաձայն որի ադրբեջանցիները պատմական Աղվանքի հետնորդներն են: Հաջորդաբար Բաքուն ամեն կերպ ջանում էր գիտականորեն «ապացուցել» այս տեսության ճշմարտացիությունը, օգտագործելով նաև երկրամասի պատմամշակութային ժառանգությունը և դրանց խեղաթյուրված ուսումնասիրությունները: Հ.Գ. Իսկ արդյունքում լույս է տեսնում «Դիվան հայ վիմագրության» 5-րդ պրակը, ներառելով 1071 վիմական արձանագրություն ԼՂԻՄ-ից և նրան հարող շրջաններից: Աղբյուրը` Տիգրան Ալեքսանյան («Ֆեյսբուք») |