Նորք Մարաշ ԲԿ-ն շրջանցում է «Գնումների մասին» օրենքը, զանգով պատվերներ կատարում, իսկ Երևանի քաղաքապետարանը կոծկում է, ապա՝ հաստատում խախտումները
10876
Երկուշաբթի, 28 հուլիսի, 2025 թ., 10:48
Ինչպես տեղեկացրել էինք, ՄԱՄՈՒԼ.am լրատվականը շարունակում է ներկայացնել Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող Նորք Մարաշ ԲԿ-ում ողբերգական մահերի, բուժանձնակազմի՝ բժշկական էթիկայից դուրս վարքագծի (ձայնագրություններ, տեսանյութեր), կասկածելի գնումների դեպքերը, որոնցով հարուցվել են քրեական գործեր։
Խմբագրությունը պարզել է, որ ԲԿ-ում «Գնումների մասին» օրենքի շրջանցման դեպքերը սկսվել են տնօրեն Միքայել Ադամյանի ղեկավարման սկզբից և ընդամենը մեկ տարի անց, 2020 թ․ ՊՎԾ-ն բացահայտել է դրանք։ Խախտումները վերաբերում են «Ալմաքսիմս» ՍՊԸ-ի հետ պայմանագրին, որը պետք է մատակարարեր Medtronic և Abbott դեղապատ ստենտներ (ստենտների մատակարարման գործարքներին կանդրադառնանք հաջորդ հրապարակման մեջ
2021 թ․ Երևանի քաղաքապետարարանն ուսումնասիրել է բաց մրցույթներից մեկը և հայտնաբերել կոպիտ խախտումներ․ 13 չափաբաժնից բաղկացած բաց մրցույթում ԲԿ-ն ապրանքների տեխնիկական բնութագրերը կազմել է խտրական և ոչ մրցակցային տարբերակով։ Ներքին աուդիտի եզրակացությունում կարդում ենք․ «Նորք Մարաշ ԲԿ-ի պատասխանատու ստորաբաժանումները կոպտորեն խախտել են «Գնումների մասին» օրենքի պահանջները՝ տեխնիկական բնութագրերում հղում են կատարել կոնկրետ ընկերությունների և ապրանքային նշանների»։
Գնումների հպանցիկ ուսումնասիրությունից անգամ ակնհայտ է, որ ԲԿ-ն առանց որևէ ընթացակարգի պատվերներ է տալիս մի շարք ընկերությունների․ եթե ցանկանում է ապրանք գնել, զանգահարում է կոնկրետ ընկերության և խնդրում մատակարարել։ Ավելին, առանց հիմնավորումների, չեղարկում է մատակարարների պայմանագրերը, ներգրավում գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող ընկերություններ, որոնց հիմնադիրները (իրական շահառուները) փոխկապակցված են (ենթադրաբար) ԲԿ տնօրինության, կամ բուժանձնակազմի հետ (խմբագրությունն այժմ հետաքննում է այս տեղեկությունները)։
Վերոնշյալ փաստերի վերաբերյալ հարցումներին Երևանի քաղաքապետարանի պատասխանում ասվում է․ «Նորք Մարաշ ԲԿ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ 2020 և 2021 թթ. բժշկական կենտրոնի կարիքների համար անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումների գնումներն իրականացվել են բացառապես գնումների վերաբերյալ ՀՀ գործող օրենսդրության շրջանակում՝ մրցակցային գնման ձևերով»։
Քանի որ Նորք Մարաշ ԲԿ-ն քաղաքապետարանի միջոցով ակնհայտ կեղծ տեղեկություն էր տրամադրել, նոր հարցում է ուղարկվել Երևանի քաղաքապետարան՝ նշելով ԲԿ-ին առանց գնման ընթացակարգերի ապրանքներ մատակարարած ընկերությունների տվյալները և պահանջել հայտնել, թե ի՞նչ ծավալի գնումներ են կատարել այդ ընկերություններից։
Ապացույցների ծանրակշիռ ազդեցության տակ, Երևանի քաղաքապետարանը հաստատել է, որ Նորք Մարաշ ԲԿ-ն առաջին գրության մեջ թաքցրել է առանց մրցույթի գնումներ կատարելու փաստը, նշելով՝ «այո՛, նմանատիպ գնումներ կատարվել են»։
Փաստորեն, Նորք Մարաշ ԲԿ-ն, գնումները կատարում է իր հայեցողությամբ և նախընտրած մատակարարներից՝ շրջանցելով գնումների մասին ՀՀ օրենսդրությունը, որի մասին Երևանի քաղաքապետեր Հայկ Մարությանն ու Տիգրան Ավինյանը տեղյակ են, սակայն որևէ գործողություն չեն իրականացրել։
Հավելենք, որ նմանատիպ միջադեպով, «Մեգիէլ» ՍՊԸ-ն բողոքարկել է գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող մասնակցին ցուցակում ներառելու նպատակով նախաձեռնված ընթացակարգը (ՍՑ-ԼՕ-2022/261, ԳԲՔԱ-ՆԳ-2021/18, ՆՄԲԿ-ԲՄԱՊՁԲ-21/46) և սնանկության հայց է ներկայացրել Նորք Մարաշ ԲԿ-ի դեմ (ՍնԴ/1626/04/21)։ Ընդ որում, երբ դատարանը գործն ընդունել է վարույթ, ԲԿ-ն անմիջապես վճարել է մոտ 50 միլիոն դրամ։ Դատարանը պարտավորեցրել է ԲԿ-ին վճարել նաև սնանկության կառավարչի 3 867 207 դրամը և ԴԱՀԿ-ի միջնորդավճարը՝ պարտավորությունն ինքնակամ չկատարելու համար (դատավոր՝ Լ․ Կատվալյան)։ Խմբագրությունում առկա տեղեկություններով, սնանկության կառավարչի և ԴԱՀԿ գումարները (կամ մի մասը) փոխանցվել է ոչ թե ԲԿ-ի, այլ՝ տնօրեն Միքայել Ադամյանի անձնական միջոցներից։ Այս այս տեղեկատվությունը ևս ճշգրտվում է և եթե հաստատվի, ապա դրան կանդրադառնանք առանձին հրապարակմամբ։
Հիշեցնենք, որ խմբագրությունը վերոնշյալ ԲԿ-ի և բժիշկների մասին մինչ օրս հրապարակել է 12 հոդված՝
12) «Նորք Մարաշ ԲԿ-ի վիրաբույժ Վրեժ Հովակիմյանն ամուսնուս հասցրեց անդառնալի կետի, իսկ ինքը մեկնեց արտերկիր՝ Նոր տարի նշելու»․ քաղաքացին՝ ամուսնու մահվան միջադեպի մասին։